Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, bu yıl il genelinde 6 bin dönüm arazide kanola ekimi yapıldığını söyledi. Arabacı, ilk hasada başladıklarını ve verimden memnun olduklarını belirterek, "Şu an itibariyle 300-400 kilogram civarında dönüm başına verim elde etmeye bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ayçiçeğine nazaran verim olasılığı daha yüksek”

Kanolanın ayçiçeğine nazaran avantajlarını anlatan Arabacı, “Eylül, Ekim gibi ekiliyor, yani kışa kuvvetli girdiğinde bütün kış yağmurlarını aldığı için ayçiçeğine göre verim olasılığı yüksek olan bir çeşit. Bir de alternatif bir ürün olarak şu an ekiyoruz. Yani ayçiçeğinde bazen sene kurak gidiyor, düşük verimler alabiliyoruz ama kanola da dediğim gibi kış yağmurlarını aldığından dolayı seneye kuvvetli giriyor ve ayçiçeğine nazaran daha iyi verimi olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

“Fiyatlar düşük ama verim olarak iyi bir yıl”

Geçen yıl ortalama tonu 2 bin 200 liraya satılan kanolanın bu yıl 2 bin 50 liraya düştüğünü belirten Arabacı “Bu yıl ki kanola fiyatlarının 2 bin 500 lira civarında olmasını ümit ediyor ve bekliyorduk ama maalesef ki fiyat konusunda biraz sıkıntılı bir süreç yaşayacağız ama verim olarak iyi bir yıl” dedi.