Sivas İl Emniyet Müdürlüğü, Sivas’ta tarımsal faaliyetlerin başlaması ile olası traktör kazalarının yaşanmaması ve asgariye indirilmesi için tedbir ve denetimlerini arttırdı.

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, traktör sürücülerinin trafiğe çıkarken dikkat etmeleri gerekenler hatırlatıldı. Yapılan açıklamada; “Traktör römorklarına arkadan çarpmayı önleyecek ve altına girmeyi önleyecek arka ve yan koruma çerçevesi ile özellikle geceleri görünürlüğü ve fark edilmeyi arttırıcı arka işaret levhası ve reflektörlerinin; mevzuatta belirtilen standartlarda ve görünürlüklerinin tam olması gerekmektedir. Traktörlerde ön ve arka ışık donanımlarının yanı sıra flaşörlü, yanıp sönen, sarı ışıklı, dönerli, uyarı lambası bulundurması gerekmektedir” denildi.

Traktörlerde yolcu taşımayın uyarısı

Römorklar ve bağlantı ekipmanlarının uygunsuz ve görüşü engelleyecek şekilde yüklenmemesi yönünde uyarılarda bulunulan açıklamada “Traktörlerde yolcu taşınmaması gerekmektedir. Fenni muayene ve zorunlu mali sorumluluk sigortalarının olması gerekmektedir. Zorunlu olmadıkça gece yolculuk yapılmaması, yapılması durumunda ise sağ banketlerin kullanılması gerekmektedir. Dönüşler yapılırken daha dikkatli ve duyarlı yapılması kaza riskini azaltacaktır” uyarıların yer verildi.

Açıklama ayrıca oluşabilecek trafik kazalarının minimum seviyeye indirilebilmesi için, trafik denetimlerinin kararlılıkla devam edileceği hatırlatıldı.