TürkTraktör Satış Direktörü Rehda Cem Akyüz, “Pandemi ile görüldü ki dünyada vazgeçilmez iki sektör var. Biri sağlık sektörü diğeri ise, tarım sektörü. İlk sekiz aylık ihracat verilerine baktığımız zaman ülkemizde yüzde13’lük bir düşüş var.  Bu düşüşe rağmen yedi alt sektör ihracatını attırmayı başarmıştır. Bundan beşi tarım ve gıda ile bağlantılı sektörler buda gösteriyor ki, pandemi ile beraber tarımın önemi hem ülkeler nezdinde hem de vatandaşlarımız nezdinde anlaşıldı.  Açıklanan ürün fiyatları da tarıma olan bilincin artığını gösteriyor” şeklinde konuştu.

TürkTraktör’nün 2020 yılı ilk 6 aylık çalışmalarına değinen Akyüz, “Henüz ülkemizde vaka görülmediği dönemde pandemi kurulumuzu oluşturduk. Yurtdışı ortağımızın bilgisi ve desteği ile oluşturduğumuz kurul ile birlikte ilk 8 ayrıl dönemde üretimde, ihracatta, iç pazarda, Pazar payında ve diğer iş birimlerinde ne kadar başarılı olduğumuzu gösteriyor. İlk sekiz ayda toplam traktör üretimimizi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37’lik bir artışla 18 bin adet traktör ürettik. Gıda arzının devamlılığı için TürkTraktör’ün üretmesi çok önemliydi. Çiftçilerimizin en çok tercih ettiği iki traktörden bir tanesi TürkTraktör fabrikalarından çıkıyor. İlk sekiz ayda Pazar payımız ise yüzde 47 olarak gerçekleşti. Bu bir önceki yıla göre iki puanlık bir artış. Çiftçilerimiz yine TürkTraktör’den yana oldu diyebiliriz.

TürkTraktör olarak iç piyasayı önemsediğimiz kadar ihracatı da önemsiyoruz. İlk sekiz ayda yaklaşık 8 bin adet traktörünü ihracatını gerçekleştirdik.  Türkiye’deki traktör üretiminin % 70’ini TürkTraktör tek başına karşılıyor. Daha önemlisi ise, ülkeye döviz girdisi sağlayan traktör ihracatının %84 ‘ünü TürkTraktör olarak gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

TürkTraktör Satış Direktörü Rehda Cem Akyüz, “TürkTraktör olarak bu yıl önceliklerimizi üç kalemde topladık bundan ilki üretim ve yerlilik, ikinci önceliğimiz ise,  ihracat, üçüncü önceliğimiz ise tarımsal ekipman ve iş makinaları. Çiftçilerimizin daha az maliyetle ve zamandan tasarruf ederek çalışması adına tarımsal ekipmanlar çok ağırlık verdik. Şuan tarımsal ekipman hizmeti sunan tüm üreticiler içinde ne çok ürün çeşitliliğine sahip firmayız. Satış sonrası hizmetlerde de fark yaratarak çiftçimizin en zaman yanındayız” dedi.

Rehda Cem Akyüz, “Kurdaki artış bir düre sonra enflasyona yansıyor daha sonrasında maliyetlere yansıyor. TürkTraktör, olarak ihracatın %84’ünü yaptığımız düşünüldüğünde bir miktar fiyat artışı gözetmek durumundayız. Sonraki süreçlerde çiftçilerimiz için kampanyalarımız olacak” şeklinde konuştu.