Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, oda yöneticileriyle birlikte Hacıoğlu, Ortadurak ve Müstecep Mahallelerinde tütün üreticilerini ziyaret etti. Tütün üreticilerinin sorunlarını dinleyen Tosuner, işçilerle birlikte tütün dizdi. Ziyarette üreticiler tütün üretiminin baştan sona zorlu bir iş olduğunu ancak girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı kazancın düşük olduğunu söyledi.

“Tütün üreticisinin kaderi üç beş aracı firmanın elinde”

Başkan Osman Tosuner ise şunları söyledi: “Maalesef devletimiz tütün üreticilerini üç beş tane aracı firmanın eline teslim etmiştir. Hiçbir üretici tüccarlarla, özel firmalarla herhangi bir pazarlık konusu içine giremiyor. Sözleşmenin karşılığında sezon başlamadan üç beş kuruş bir para ile bana tütün yapacaksın diye kendisine bağlıyor. Biz Ziraat Odası olarak bu işin üzerine çok düştük ve düşmeye devam ediyoruz. Kırsalda göçün önlenmesi için bir an önce mazotta ilaçta gübrede bir önlem alınması gerektiğini düşünüyorum."

“Maliyetler yüksek gelir düşük”

Hacıoğlu Mahallesi’nde 40 yıldır tütün üretimi yapan Akbey Yaz, “Tütünden memnun değiliz, maliyetler pahalı, çok ucuza satıyoruz, tüccarlar ucuza alıyor. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Tütün işi zor, gece karanlıkta kalkıp tütün kırıyoruz çoluk çocukla beraber. Bir torba gübre 130-150 lira. Mazot pahalı, gübre pahalı” dedi.

Akbey Yaz’ın eşi Emine Hatun Yaz ise "Bu tütünü yapması çok zor. Amele getiriyoruz, tütünü kırmaya günlük 130 lira alıyorlar. Yapması çok pahalı, alırken ucuza alıyorlar” diye konuştu.

Bin 500 nüfuslu Ortadurak Mahallesi’nde 150 hanenin tamamının tek geçim kaynağının tütün olduğunu söyleyen üretici Mehmet Cin, “40 senedir de tütün yapıyorum. 20 sene önce Tekel vardı, Tekel özelleşince tütün de özel şirketlere kaldı. Tütün özel şirketlere kalınca devletin de desteği olmuyor. Dolayısıyla özel şirketlerin elindeyiz. Devletten sadece gübre veya mazot fiyatlarının düşmesini istiyoruz devletten. Bunlar düşerse bizler tütün üreticileri olarak biraz daha rahatlarız” şeklinde konuştu.

“Tüccar kendi bildiği gibi fiyatlandırıyor”

Müstecep Mahallesi’nden Suat Aytaç, "Şu anda memnun değiliz. Niye memnun değiliz? Hayat pahalı. Dediğimiz gibi mazot, gübre, ilaç, işçilik çok pahalı. Memnun değiliz ama mecburen yapıyoruz. Kırsal bölge olduğu için tütüne devam ediyoruz. Devlet desteği yok, tüccar da kendi bildiği gibi fiyat koyuyor, hiç ilgilenen yok" ifadelerini kullandı.