Samsun Bafra Tahıl Üreticileri Tarımsal Birliği Başkanı Hasan Toker, birlik olarak tanzim satış sistemini desteklediklerini ancak fiyat istikrarının sürekli ve düzenli olması için devletten bazı adımların atılmasını beklediklerini söyledi.

Birliğin 5200 sayılı yasa ile kurulduğunu hatırlatan Başkan Hasan Toker, “Tamamen üreticilerden oluşan bir yönetim yapımız var. Çiftçimizin üretmiş olduğu ürününü direkt tüketiciye sunmaya hazırız” dedi.

Toker: Birliklere pazarlama yetkisi verilsin

Birliklerin yasa gereği pazarlama ve satış yapamadığını anımsatan Toker “Dışarıdan bölgeye gelen pazarcı esnaf direkt üreticiden ürün alamamakla ve aracılardan yüksek fiyata ürün satın almaktadır. Aracılar kazanırken üretici ve tüketici mağdur olmaktadır. Bunlara çözüm olarak Avrupa’da olduğu gibi üretici birliklerine destek verilmesini ve yasalarda iyileştirme yapılarak pazarlama satış yetkisi verilmesini talep etmekteyiz” şeklinde konuştu.

“Hem üretici hem de tüketici kazanacak”

Birliklere pazarlama yetkisi verildiğinde aracıların aradan çıkmasıyla üreticiden tüketiciye Birlikler vasıtasıyla köprü oluşturulmuş olacağının altını çizen Toker “üretici de tüketici de kazanacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.