Son dönemde tohumculuk ve tarım politikaları

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Hamit Ayanoğlu, “Pandemi döneminde sıkıntılı bir dönem yaşadık. Tarımın önemini en iyi şekilde anladığımız bir süreç oldu pandemi süreci. Ürün çeşitliliği açısından avantajlı bir coğrafyada yaşıyoruz. Dolayısıyla kendi insanımınız gıda güvenliğini sağlamak acısından hem de ihracata dönüştürülerek ülkemize katma değer ilavesi açısından çok önemli. Bu salgın dönemde tarımın ne kadar önemli olduğunu anladık.  Alınacak yeni kararlarla tarımda çok daha iyi yerlere geleceğimizi düşünüyorum” dedi.

Tohum üretimi ve ticaretinde son durum

Tohum sektörüne gereken önem verilmeli diyen Ayanoğlu, “Tarımı yöneten yöneticilerin bir karar vermesi gerekiyor. Güçlü bir bitkisel üretim sektörüne sahip olmak istiyorsak güçlü bir tohum sektörüne sahip olmamız şart. Tohum üretiminde olsun bitkisel üretimde olsun her şey çeşitle başlar. Tohum üretimine gereken önemi verdiğinizde, hem yerel pazarda hem de küresel pazarda yer bulabilirsiniz.  Tohum tarımdan ayrı bir kalem olarak değerlendirilmeli ve desteklenmelidir” ifadelerini kullandı.

Tohumculuk sektöründe uygulanan politikalar                             

Ayanoğlu, “Tohumda 15 yıldır destekler aynı, %1000 artan maliyetler var. Tarım bakanlığının, tohum sanayici ve üreticilerinin maliyetleri ve girdilerini azaltacak bir yol bulması lazım. Enflasyon oranındaki artışı göz önünde bulundurarak çiftçiye destek verilmesi gerekiyor. Maliyetlerini karşılayamayan üretici sertifikalı tohum kullanmıyor. Böylelikle üretimde ciddi kayıplar meydana geliyor. Yetkililerin sertifikaları tohuma sahip çıkması lazım. Her şeyden önce üretime teşvik edilmeli ve çiftçiye ulaşması noktasında gerekler yapılmalı” şeklinde konuştu.

Sertifikalı tohum kullanımının avantajları nelerdir

Sertifikalı tohum kullanımı verimi ve kaliteyi artırır diyen Doç. Dr. Hamit Ayanoğlu, “Kaliteli ve verimli bir çeşidin sertifikalı tohumunu kullanıyorsanız bu devletin garantisi altındadır. Üründe herhangi bir sıkıntı yaşadığınızda devlet tarafından zararlarınız giderilir. Sertifikalı tohum en az %20 ile %25 oranında bir verim sağlar. Çiftçilerimizin destek alabilmesi için de sertifikalı tohum kullanması gerekiyor” dedi.