Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş, "Tohumculukta 2023 hedefimiz 2 milyon ton üreterek, 500 milyon dolarlık ihracat yapmak. Türkiye bu hedeflerine ulaşacak" İfadelerini kullandı.

Milli ve Yerli Tohumculukta Sürdürülebilir Stratejiler Çalıştayı için geldiği Antalya'da, 3. Tarım Şurası'nda hazırlanan 60 maddelik sonuç bildirgesinde yer alan eğitime yönelik çalışmalara başladıklarını belirti. Fidan ve fide sektöründe 2006 yılında çıkarılan yasa ile yüzde 500’lere varan artışlar yaşandığını söyledi. Kamu kuruluşları olarak sivil toplum kurtuluşları ile iş birliği yaptıklarını aktardı. Aktaş, "Bununla ilgili iki yıl içinde 15 bin çiftçimizi belirlediğimiz illerde eğitime tabi tutacağız. Bu bilgilerle donanan çiftçilerimiz, hedeflerimize göre yüzde 20 daha avantajlı duruma geçecekler, karlarını en az yüzde 20 daha da artıracaklar” dedi.

135 milyon dolar gelir elde edildi

 Türkiye'nin bitkisel üretimde Avrupa'da ilk sıralarda yer aldığını belirten Aktaş, "Tarımsal üretimde ise 2023'te dünya sıralamasında ilk on ülke arasına girmek istiyoruz. Hasılamızı artırıp, hedefimize ulaşacağımıza inancımız tamdır. Tohumculukta 2023 hedefimiz 2 milyon ton üreterek, 500 milyon dolarlık ihracat yapmak. Türkiye bu hedeflerine ulaşacak. Yılın ilk altı ayında 52 bin ton tohum ihraç edilerek, 135 milyon dolar gelir elde edildi" Şeklinde konuştu. Tarımsal destek ödemelerinin 22 milyar liraya çıktığını, gelecek yıl çiftçiye ödemelerin yapılacağını sözlerine ekledi.