Türkiye’nin tohum üretiminde önemli bir konumda olduğunu belirtirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Atılan bu adımlar ile üretimimiz, buna paralel ihracatımız da artış eğiliminde devam ediyor. Tohumculuk, fidan ve fide sektörüne yönelik yapılan yasal düzenlemeler ve bu sektörlerde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan işbirlikleri sayesinde sertifikalı tohumluk üretiminde 7 kat, sertifikalı tohumluk ihracatında da 8 kat artış yaşandı” açıklamasında bulundu.

Hedef 500 milyon dolarlık ihracat

Tohumculuk sektöründe 2023 hedeflerinden bahseden Pakdemirli, Tohumculukta 2023 hedefimiz 2 milyon ton üreterek, 500 milyon dolarlık ihracat yapmak. Bu hedefe ulaşamamamız için hiçbir neden yok. Türkiye bu hedeflerine ulaşacak” ifadelerini kullandı.

Toplam 135 milyon dolar gelir sağlandı

Tohumculuk sektöründe Türkiye’nin net ihracatçı olduğunu vurgulayan Pakdemirli,“ 2018 verilerine göre 110 bin ton civarında tohum ihracatı, 40 bin ton civarında ithalat yapıldı. 2019’un ilk altı ayında ise 52 bin ton tohum ihraç edilerek, toplam 135 milyon dolar gelir sağlandı” dedi