Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) tarafından her yıl düzenlenen Tohumculuk Çalıştayının bu yılki teması “Tohumculukta 2023 Hedeflerimiz” olarak belirlendi.

14 Aralıkta başlayan Çalıştay, Tarım ve Orman Bakanlığı BÜGEM Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş, Uluslararası Tohumculuk Federasyonu (ISF) Genel Sekreteri Michael Keller, TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan ve TSÜAB Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz’ın açılış konuşmaları ile başladı.

Bitki Islahında Yeni Yaklaşımlar, Tohum Teknolojisinde Yeni Yaklaşımlar, Çeşit Koruma e Rekabet Kanunu, Tohumculukta Destekler ve Desteklemeler başlıklı oturumlarda geçekleşen Çalıştaya Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı kurumların üst düzey temsilcileri ile 500’ü aşkın TSÜAB Üyesi firma temsilcisi katılım sağladı.  

Son on yılda sertifikalı tohum üretimi üç buçuk kat arttı

Türkiye Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği Yönetim Kurulu adına konuşan Dr. Ahmet Yılmaz, ‘’Son on yıldaki sertifikalı tohumluk üretim miktarının üç buçuk kat artması yanında, ihracatımızın ithalatımızı karşılama oranının her geçen gün artarak %85’lere geldiğini söylemek bile başarımızın göstergesi olarak özetlenebilir.’’ dedi.

İhracatımızın artmasında yeni pazarlar bulunarak üyelerimizin bakış açısını ve vizyonunu artıran Ticaret Bakanlığımızın koordinasyonu ile 2011 yılında başlatılan Sektörel Dış Ticaret Heyeti ve bir yıl sonra başlatılan ve hala devam etmekte olan kısa adı URGE olan Uluslararası Rekabetçiliğin Artırılmasının Desteklenmesi Projelerine Bitki türleri bazında devam etmekteyiz diyen Yılmaz, Dış ticaretimizi geliştirme faaliyetleri çerçevesinde bu yeni dönemde EKO ülkeleri ile olan ilişkilerimizi güçlendirmek amacıyla ECOSA ile daha sıkı iş birliğimiz devam edecek ve bu faaliyetler zaman içinde önceliklerimiz arasında yer alacaktır. İfadelerini kullandı.

Yılmaz Ayrıca, ‘’Sektörümüz için hayati öneme sahip bazı hukuki değişikliklerin Bakanlığımız tarafından gündeme alınması ve bu değişikliklerin hayata geçirilmesi de büyük önem arz etmektedir.’’ Dedi.