Toplantıda Tarım ve hayvancılık sektöründe iş gücü sıkıntısına değinen Hisarcıklıoğlu köylerdeki nüfus azalmasını hatırlatarak "Çobandan tutun da fındık, kayısı toplamaya, adam bulamıyoruz. Artık bu işlerde Yabancılar çalışıyor. Köylerde çocuk sesi de kalmadı. İşte bu yüzden tarım ve hayvancılıkta yeni bir sosyal güvenlik sistemine ihtiyaç var. Bu sektörlerin şartlarına göre düzenlenmiş, insanlara gelecek vadeden bir sistemi, sizlerin desteğiyle hayata geçirmeliyiz" Şeklinde konuştu.

Hisarcıklıoğlu: Düşük faizli krediler üreticilere sunulmalı

Hisarcıklıoğlu hem ticaret hem de tarım bakanlığının sektöre yönelik yaptıkları iyileştirmeleri olumlu bulduklarının altını çizerek, tarım ve hayvancılığa yönelik düşük faizli kredilerin, girişimcilerin ve üreticilerin kullanımına yeniden sunulmasını beklediklerini ifade etti.

Pakdemirli: Hububat ticaretiyle ilgili uluslararası şirket kurmak istiyoruz

Toplantıda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hububat ticaretiyle ilgili uluslararası bir şirket kurmak istediklerini söyledi. Kamu ve özel sektör girişimiyle tamamen profesyonel yönetilecek bir şirketle Ukrayna'dan, Rusya'dan, Kazakistan'dan tüm hububatı pazarlamak istediklerini dile getiren Pakdemirli “ Türkiye buğdayın lojistik üssü olacak" diyekonuştu.

"Sudan'da çok seviliyoruz, bunu avantaja çevirmeliyiz"

Sudan'da kiralanan tarım arazilerine yatırımcı beklediklerini vurgulayan Bakan Pakdemirli, şunları kaydetti: "Burası Afrika'ya açılan kapıdır. Sudan'da çok seviliyoruz, bunu avantaja çevirmemiz lazım. Doğru işleri yaparsak, hem Türkiye'nin hem Sudan'ın hem de üçüncü ülkelerin ihtiyaçlarını görmek mümkün. Son derece verimli topraklar. Yakın bir zamanda toprakları iş adamlarımızın kullanıma açıyoruz."