Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, fındığın çok önemli olduğunu belirterek, "Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere üreticinin hep yanında olduk, bundan sonra da olacağız. İhtiyaç olduğu müddetçe Toprak Mahsulleri Ofisi fındık üreticisinin yanında olacak" dedi.

Pakdemirli, Ordu Kültür Sanat Merkezinde düzenlenen "Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı"na katıldı.  

"Fındık en stratejik ürünlerden bir tanesi"

Ordu denilince akla fındık geldiğine dikkati çeken Pakdemirli, "Fındık en stratejik ürünlerden bir tanesi. Bakanlığa gelir gelmez ben şunu söyledim; hangi üründe birinci isek veya fiyat yapıcıysak bu ürünleri tekrar stratejik olarak ele alalım ve bu ürünlerden daha fazla gelir elde etme yoluna bakalım.' Bunları sadece ürün olarak üretmek değil işlenmiş ürünlere de çeviriyor olmamız lazım." diye konuştu.

Fındık çalıştayı düzenlenecek

Bakan Pakdemirli, fındıkla ilgili 11-12 Nisan'da çalıştay düzenleneceğini ve bu çalıştaya ilgili tüm tarafları beklediğini belirterek, burada fındığın üretiminden ticaretine kadar herşeyini masaya yatıracaklarını vurguladı. Bakan Pakdemirli, şunları kaydetti:

"Fındık hakikaten çok önemli. Üreticinin hep yanında olduk, bundan sonra da olacağız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Toprak Mahsulleri Ofisi belli senelerde ihtiyaç oluyor, devreye giriyor, belli senelerde girmiyor. İhtiyaç olduğu müddetçe Toprak Mahsulleri Ofisi fındık üreticisinin yanında olacak. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın."

“Havza bazlı yönetim sistemine geçeceğiz”

Bakan Pakdemirli, bakanlıkların birleşmesiyle ormanın içerisinde artık hayvancılığı ve tarımı konuştuklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Bunların hepsini de bir araya getirdik, derledik ve toparladık. Şimdi yeni bir yapılanmaya doğru da gidiyoruz. Bu yeni yapılanmanın adı bilindiği gibi havza bazlı üretim. Herkesin Türkiye'de 941 ilçede ne üreteceği belli. Yani ürün desenlerimiz var, hangi ürüne ne destek vereceğiz ama havza bazlı yönetmiyorduk. Şimdi havza bazlı yönetmeye de geçeceğiz. Yani 3 ve 4 ilin bir araya getirildiği ve ondan sonra birlikte de bu illerin yönetildiği bir sisteme doğru gidiyoruz."

“Bir yıl dolmadan her ile gideceğim”

Bakanlığının bir yılı dolmadan tüm illere gitme hedefinin olduğunu dile getiren Pakdemirli, "Bunu yapmaktaki ana amaç da bir kere tarımın Türkiye'deki fotoğrafını en başta bizzat bakan olarak benim çekmem. Tabii ki teşkilatımız var ve çalışıyor. Büyük bir bakanlık olduk. Herkes bir fotoğraf çekiyor ama birebir benim görmem, birebir sizlerle beraber olmam, birebir dertlerinizi dinlemem ve birebir bunlara da çözüm üretmeye çalışmamız son derece önemliydi." dedi.

 "Türkiye'nin et ihtiyacını karşılamak anlamında küçükbaşın da önemi var"

Bakan Pakdemirli, küçükbaş ile ilgili sürü büyütme projeleri olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin et ihtiyacını karşılamak anlamında küçükbaşın da önemi var. Şu anda 45 milyon civarında küçükbaşımız var. 32 milyondan buraya geldik. Yani bir büyüme var. Bunu 2023'e kadar 84 milyona çıkarmaya hedefledik. Bunu yapmak için de dişi kuzularını damızlığa ayıran üreticilerimize mevcut verdiğimiz desteklerin üzerine 100 lira daha destek vermeye karar verdik. Bu da küçükbaş üreticilerimize hayırlı uğurlu olsun."

Ordu için neler yapılacak!

Ordu’da 650 dekar alanda toplam 40 bin adet ceviz, badem, ıhlamur, ahlat, kuşburnu, kiraz gibi fidanların dikileceğini söyleyen Bakan Pakdemirli, “Fidanların 3 yıl süreyle bakımı bize ait olacak. 49 yıllığına da bedava köylülerimizin istifadesine sunacağız. Ordu’da ıhlamur, çınar, kiraz, taflan ve mavi ladin caddeleri oluşturacağız. Her ilçeye bir tane bal ormanı kuracağız. Özel ağaçlandırma çalışmalarına konu edilen sahalarda o köyde ikamet edenlere yüzde 65, dışarıda ikamet edenlere de yüzde 40 hibe vereceğiz” şeklinde konuştu.