TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’de buğday sıkıntısı bulunmamaktadır dedi.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Türkiye'de buğday sıkıntısı bulunmamaktadır. Bakanlığımızın 2020 yılı rekolte tahmini 20,5 milyon ton civarındadır. Ben hasadın başladığı ilk günlerde Adana, Hatay, Gaziantep illerimizdeydim. Dekara 400-500 kg ürün alınan yerlerden 800-900 kg ürün alındığını gördüm. İç bölgelerimizde ve Trakya tarafında nispeten rekolte düşüktü. Yerel de olsa kuraklık bazı bölgelerde etkili oldu. Ancak bu durum toplam rekolteyi etkilemedi. Ülkemizde 20 milyon ton ve biraz üzerinde buğday üretildi. Bunun kimin elinde olduğunun bir önemi yok. Önemli olan buğdayın Türkiye'de olmuş olmasıdır. Biz ülkemizde buğday olduğunu biliyoruz.

Çiftçinin, üreticinin elinde kalsa kalsa %5'lik bir buğday kaldı. Şu anda buğday tacir, sanayici ve spekülatörlerde bulunuyor. Sanayici üretim kapasitesi ve ihtiyacı kadarını işliyor ve mamul madde yapıyor. Ancak tacir ve özellikle spekülatörler buğdayı elinde tutuyor. Piyasanın yükseleceği yönünde beklenti içindeler. Satmamak üzere stokluyorlar. Biz buna müsaade edemeyiz. Belli bir miktar dış alımla buğday getirmemizin bir nedeni de bu durumu çözmektir.

Bizim stoklarımızda bir sorunumuz yok. Piyasayı regüle edecek yeterli stoka sahibiz. Biz bu stoku oluşturduk. Ancak iç piyasaya verdiğimiz ürünümüzün yerine yeni ürün koymak için dış alım da yaptık, yapıyoruz. Burada şunu ifade etmeliyim ki; salgın hastalık nedeniyle gıda fiyatlarında artışlar oldu. Bunun yanında buğday ithal eden Suudi Arabistan, Mısır gibi ülkeler aynı anda ithalat ihaleleri açtılar. Buğday almayan Pakistan bile ithalat ile buğday teminine gitti. Buğday fiyatını yükselten bir etkende bu oldu.

Biz belli bir plan dâhilinde ve ihtiyacımız kadar dış alım yoluna gittik. Alım miktarını da belli bir sınırda tuttuk. Çünkü biliyoruz ki yüksek tonajlı alımlar fiyatların da yükselmesine neden olacaktır. İthalatın özel sektöre açılması, iç piyasada fiyatlara olumlu yansıyacaktır. Bununda sinyallerini almaya başladık. Biz TMO olarak buğdaya stratejik ürün gözüyle bakıyoruz. Buğdaya pozitif yaklaşıyoruz.  Bizim bu yaklaşımımız ve bu yıl ki fiyatlar önümüzdeki yıl üretime olumlu yansıyacaktır. Şu ana kadarki buğday ekilişlerine baktığımızda  “güçlü ekiliş” yönünde bir ilerleme var. TİGEM ve özel sektörün tohumluk satışlarının artması bunu gösteriyor. Ekim ayının sonuna gelmemize rağmen yağmurun yağmaması tabii bizi endişelendiriyor. İklim şartlarının el vermesi durumunda önümüzdeki yıl buğday üretimde önemli bir artış olacaktır” dedi.