Bilindiği gibi kırmızı et sektöründe, Et ve Süt Kurumu’nun kapısında kesim sırası bekleyen çiftçiler danalarını kestirmekte zorlanıyor. Maliyetlerin yüksek, karkas et fiyatının da düşük olması, besiciyi zorluyor. Besicinin elinde kesime hazır hayvanları değerlendirmek için bir girişimde bulunduklarını Çiftçiden Haber’e açıklayan Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, İran’a kırmızı et ihracatı yapmak için girişimde bulunduklarını açıkladı.

İran’a tıpkı beyaz ette olduğu gibi kırmızı ette de ihracat desteği alabilmek için Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü’nde girişimlerinin devam ettiğini belirten Başkan Bülent Tunç “Girişimlerimiz sonuç verdi oldukça iyi bir yol aldık. Her iki ülkenin bakanlıkları tarafından ihracat için gerekli anlaşmaların imzalaması ile et ihracatının yolu açılacak.” dedi.

Amaç besicilerin elindeki danaları satmak

Birlik olarak kırmızı et ihracatının önünü açmaya çalıştıklarını dile getiren Bülent Tunç “İran’a kırmızı et ihracatını özel firmalar yapacak. Bu ihracatın amacı şu anda piyasada olan hayvan kesim sıkıntısın ortadan kaldırmak ve besicilerimizin elinde kesime hazır halde bekleyen danaların satılmasını sağlamak. Hiçbir şekilde yurt dışından ithal getirilen hayvanlar ihraç edilmeyecek, besicilerin elinde bulunan hayvanların ihraç edilmesini ve besicilerin ekonomik olarak kazançlı çıkmasını amaçlıyor” şeklinde konuştu.