Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yüksek protein değerli NC-7 fıstık çeşidini yaygınlaştırma projesi kapsamında 2017 yılında Muğla’nın Seydikemer İlçesinde demonstrasyon çalışması yapılmıştı. 16 dekarlık 3 farklı alanda yapılan uygulamalar sonrası yüksek protein değerli NC-7 fıstık çeşidinin bölgede üretim alanı arttı.

Pazar değeri yüksek

Projenin uygulanması ve NC-7 çeşidinin bölgede yaygınlaştırılmasının amacı hakkında bilgi veren Seydikemer Tarım ve Orman Müdürü Engin Maraşlı “İri-dolgun bakla özelliği ve pazar değerinin iyi olması nedeniyle yüksek ticari değere sahiptir. Böylece çiftçilerimiz birim alandan daha yüksek gelir elde etmektedirler” dedi.

Yüksek proteinli hayvan yemi

Bölgede hayvancılık ve bitkisel üretim birlikte yapıldığına dikkat eden Engin Maraşlı “NC-7 çeşidinin baklagil yağlı tohumlu bitki olması nedeniyle toprak üstü aksamı yüksek protein içeriğine sahip kıymetli bir hayvan yemidir. NC-7 Baklagil yağlı tohumlu bitki olarak ise toprakta N-Fiksasyonu ve toprak ıslahına katkısı olmakta, ekildiği alana büyük faydalar sağlamaktadır. Baklagil olması nedeniyle de güzlük buğday ekilişine uygun toprak bırakması açısından ayrıca önem arz etmektedir” dedi.

Uygulanan demonstrasyon çalışmasının hasadı sonunda ortalama kabuklu fıstık verimi bölgede 360 kilogram olarak alındı.