Türk tarım sektörüne başarılı uygulamaları ve projeleriyle büyük katkılar sunan TEKFEN TARIM’ın çalışmalarını aktaran Genel Müdür Emrah İnce Çiftçi TV ekranlarına konuk olarak tarımda teknolojinin önemine değindi. Tarımda teknolojiye geçişin çiftçilerin yapısal özelliklerine uygun olması gerektiğine vurgu yapan İnce, teknoloji kullanımının gelecek yıllarda daha da artacağına değindi.

Dünya genelinde ve Türkiye’de tarımın yüzde 75-80 oranında aile şirketleri tarafından yapıldığını belirten İnce, “Kurumsal çiftçi olarak biz hiçbir zaman çiftçinin üretim payına talip değiliz. Biz onlardan arta kalan yüzde 20-25’lik payda liderlik rolü oynamak istiyoruz. Bu liderlik rolü şirketimizin üretim miktarından gelmiyor. Bizim üretim metodolojimiz ve yaptığımız iyileştirmelerin diğer çiftçilere yansıtılma başarısıyla geliyor. Dolayısıyla bizim liderlik yaptığımız kısım sadece ticari boyuttan değil. Agronomik danışmanlık ve tarımsal üretimdeki iyi örneklerin çiftçiye kadar indirilmesi” diye konuştu.  

“Tarımsal AR-GE payı yetersiz”

Türkiye’de AR-GE’ye ayrılan mali payı değerlendiren İnce “Maalesef ülke olarak inovasyon ve AR-GE konusunda istenilen seviyelerde değiliz. 2017 itibariyle GSYH’nın yüzde 1,16’sını AR-GE’ye ayırabildik, rakamsal olarak 6,5 – 7 milyar dolar bandındaydı. Türkiye 2023 hedefi olarak GSYH’nın yüzde 3’nü AR-GE’ye ayırmayı hedef koydu bu iddialı ve önemli bir oran. Tarımsal AR-GE’ye baktığımızda ise toplam AR-GE harcamalarının sadece yüzde 3’ünü kapsıyor. Bu oranında rakamsal karşılığı da yaklaşık 180 milyon dolar. 60 milyar dolar bir hasılası olan tarım sektörü için bu rakam çok düşük” şeklinde konuştu.

“İnovasyon ve AR-GE’ye büyük yatırım yapıyoruz”

TEKFEN TARIM olarak inovasyon ve AR-GE çalışmalarına büyük önem verdiklerine dikkat çeken İnce “Şirketimiz bünyesinde AgriPark Adana Yerleşkesi’ni AR-GE merkezi ilan ettik. Şirket olarak gelirimizin yüzde 8,5’ini AR-GE projelerine ayırıyoruz. Bu oran dünyadaki en iyi ülkelerin bile iki katı. Tarımsal üretim ve sanayide AR-GE merkezi sayısı yeterli değil. Tarımsal inovasyon ve AR-GE, bir alt başlığı da Biyo Teknoloji alanında Türkiye bu alanda fark yaratabilir, kısa sürede dünyada söz sahibi bir yere gelebilir” dedi.

“Patateste fireyi yüzde 6,5 seviyesine çektik”

Patates ile ilgili çalışmalarını aktaran İnce “Biz doku kültürüyle birlikte bitkicik seviyesinden üretime başlıyoruz, bu işin tohumculuğundayız. Ayrıca bu yıl kurumsal çiftçi modeliyle ilk defa Karaman / Akçaşehir’de 2 bin 500 dekar yemeklik patates üretimi ve tohumu üretiyoruz. Üretimi sulamada etkinliği ve bitki gelişimini uydu görüntüleriyle izleyerek ve günlük analiz ederek yapıyoruz. Bu teknolojiyi ilk kullanan firmalar arasında yer alıyoruz. Bunun yanı sıra Nevşehir’de 7 bin ton kapasiteli havalandırma sistemleri ile desteklediğimiz patates tohum deposu var. Depomuzda fire oranını yüzde 6,5 oranına kadar indirmeyi başardık. Bu oran diğer patates depolarında yüzde 25’tir. Fire oranının düşürerek ekonomiye ciddi oranda katkı sağladık, elbette bu başarının ardında teknolojiyi etkin kullanmak yatıyor” bilgisini verdi.

"Yerli muzun raf ömrünü uzatacağız"

Yerli muza çok önem verdiklerini ve bu konuda hem üretim hem de ambalaj alanından büyük atılımlar içinde olduklarını ifade eden İnce, “Sabancı Üniversitesi Nano Teknoloji Merkezi ile bir strateji çerçeve anlaşması imzaladık. Bu anlaşma çerçevesinde muzun raf ömrünü uzatmak için nano teknoloji ambalajlama sistemi üzerinde bir çalışma yapacağız. Bilindiği gibi yerli muzun raf ömrü oldukça kısa. Tedarik zincirindeki eksiklikleri tespit ettik, bunun yanı sıra nano teknoloji ambalajlama tekniği ile yerli muzun raf ömrünü uzatacağız. Yerli muz dediğimizde 500 bin kişinin ekmek yediği ve 360 bin ton üretimin yapıldığı bir eko sistemden bahsediyoruz.  Türkiye 500 bin ton muz tüketiyor. 140 bin tonu ithal ediyoruz. Her yıl 150 - 200 milyon dolar dövizi yurt dışına veriyoruz. Türkiye’de kişi başı 6 kilo muz tüketiliyor. Gelişmiş ülkelerde bu rakam 12 kilo. Eğer bu seviyeleri yakalamak istiyorsak ithalatı değil üretimi artırmalıyız.

Programın tamamını yukarıdaki video penceresinden izleyebilirsiniz.