Tavuk eti üreticileri zor durumda. Artan maliyetler karşısında satış fiyatlarının yerinde saydığını söyleyen üreticiler ne yapacaklarını bilmediklerini dile getirdiler. Çiftçi TV’de hafta içi her sabah yayınlanan Çiftçi Haber programına konuk olan Türkiye Kanatlı Et Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Koç, sektörün içler acısı halini gözler önüne serdi.

Dövizdeki kur yükselişin ciddi şekilde etkilendiklerini aktaran Abdullah Koç, “Üç defa elektriğe zam geldi. Bunun yanı sıra kömüre de 2 defa zam yedik. Buna rağmen bir yıl önceki fiyatla çalışmaya devam ediyoruz. Kümes sahiplerinin tamamı devletten hibe aldık ve 5 yıl bu işi yapmak zorundayız, ancak zarar ediyoruz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz” şeklinde konuştu.

Üreticinin halinin vahim olduğunun altını çizen Abdullah Koç, “Maalesef her geçen gün kapanan kümesi sayısı artıyor. Eğer böyle devam ederse tavuğu da ithal etmeye başlayacağız. Durum bunu gösteriyor. Maliyetler artmasına rağmen biz hala aynı fiyattan satış yapmak zorunda kalıyoruz” diye konuştu.

2 bin 200’ü kümes kapandı

Başkan Koç, “Ben bir üretici olarak kışın kümesime tavuk koymayı düşünmüyorum. Eğer kış koşullarında biz yetiştiriciliğe devam edersek yüzde 20 zarar ile üretim yapmak zorunda kalacağız. 14 bin işletmenin 2 bin 200’ü kapalı durumda. Yaklaşık 95 bin kişi bu sektörde direk istihdam ediliyor. 600 bin kişi ise dolaylı olarak bu işten ekmek yiyiyor. Şu anda tüm bu insanlar 18 entegre yöneticisinin ağzından çıkacak söze bakıyor” dedi.

Tavuk etine gelen zammın üreticiye faydası yok

Medyaya yansıyan tavuk eti fiyatlarındaki artıştan 1 kuruş dahi üreticinin cebine girmediğini belirten Başkan Koç, “Tavuk fiyatlarındaki artış, üreticiden kaynaklanmıyor, bizimle alakası yok. Biz maliyetleri artırmadık, bir yıl önceki fiyatla devam ediyoruz. 2018’in ocak sonu itibariyle bize yüzde 10’luk bir zam yapıldı. Bakanlık nezdinde de bu oranın önümüzdeki aylarda artacağı söz verilmişti. Ancak o günden bu yana bir düzenleme gelmedi. 2,5 aydan beri Bakanlıktan randevu bekliyoruz, ama hala alamadık” diye belirtti.

Abdullah Koç’un Çiftçi TV’de yayımlanan konuşmasının tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.