Diyarbakır'da devletin hayata geçirdiği proje ve desteklerle son 15 yılda oluşturulan badem, ceviz, fıstık ve üzüm bahçeleri sayesinde çiftçilerin geliri 10 kat arttı. İl Özel İdaresi, Bitkisel Üretim Projesi, GAP İdaresi Başkanlığı, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Diyarbakır Batman Siirt Kalkınma Projesi, Genç Çiftçi Projesi ve sertifikalı fidan kullanım proje ve destekleri ile son 15 yılda yaklaşık 1 milyon sertifikalı badem, ceviz, fıstık ve üzüm bağı fidanının kullanımıyla 32 bin 824 dekar alanda modern bahçeler kuruldu. Çiftçinin birim alanda elde ettiği gelir 10 kat arttı

Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, ilin tarımsal alanının büyük bir kısmında tahıl üretiminin gerçekleştirildiğini belirtti. Tahıl ekiminin yapılamadığı küçük parçalı arazilerin bulunduğu kuzey ilçelerinde daha yüksek gelir getiren meyvecilik ve sebzeciliğe yöneldiklerini dile getiren Atalar, buralarda ağırlıklı olarak, bağ, badem, fıstık ve ceviz meyvelerini belirleyerek meyve bahçeleri oluşturmaya başladıklarını anlattı.

“Bin liradan 20 bin liraya”

Dicle’de sağlanan destekle üzüm bağı oluşturan Ahmet Akmeşe de daha önce 20 dekarlık tarlasında buğday ve arpa üretimi yaptığı şimdi ise üzüm yetiştirdiğini söyledi. Bağından son 3 yıldır ürün elde etmeye başladığını ifade eden Akmeşe, "Daha önce buğday ve arpadan kazandığım bin liraydı, bugün ise bahöemden 20 bin lira kazanıyorum. Geçimimizi buradan sağlıyoruz, gayet de mutluyuz" şeklinde konuştu. Akmeşe, bu yıl üzüm toplamaları için 70 lira yevmiyeyle 52 işçi çalıştırdığını anlattı.

Mevsimlik işçi olmaktan kurtuldular

Bademli köyünde badem bahçesi kuran Ahmet Ökmen ise tarlasının daha önce kayalık olduğunu, bundan dolayı ekip biçemediklerini aktardı. Ökmen, daha önce tarlayı bedava verseydim kimse almazdı. Devletin desteğiyle tarlamı bahçe yaptım. Daha önce çocuklarımla Adapazarı'na fındık toplamaya gidiyorduk. Şimdi kendi işimizi yapıyoruz, fındık gibi bademleri topluyoruz, biz işçi çalıştırıyoruz. Bize değil 70 lira 170 lira yevmiye verseler artık gitmeyiz" dedi.