Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nde memleketimizden kadın manzaralarını sizler için derledik. İlk durağımız Adana.

Çocuk yaşlardan beri her yaz Şanlıurfa'dan geldikleri Adana'nın bereketli topraklarında, ailesiyle tarlaların yanı başında çadır kurup arazilerde çalışan mevsimlik tarım işçisi Gülten Yıldırım, zorlu bir yaşam sürüyor. Sabahın ilk ışıklarıyla kalkan ve kavurucu sıcakta gün boyu tarlada çalışan kadın, mesai sonrası çadırında yemek ve temizlik işlerini üstleniyor. Gülten Yıldırım hayatını şöyle özetledi: "Ömrüm çiftçilik yaparak çadırlarda geçti. Çocuklarımızı da tarla başlarında büyüttük"

Güner Küçükaslan: Ben üretmezsem duramam

Trabzon'un Düzköy ilçesine bağlı Doğankaya Mahallesi'nde yaşayan üç çocuk annesi Güner Küçükaslan, bölgenin zorlu koşullarına rağmen yıl boyu bağ bahçe işlerinin yanı sıra besicilik yaparak aile ekonomisine katkı sağlıyor. Günün erken saatlerinde uyanarak ev işlerini yapan, hayvanlarını besleyen, odun kesen ve bahçesiyle ilgilenen Küçükaslan, üretkenliği ve çalışma azmiyle çevresindekilere örnek oluyor

Güner Küçükaslan: "Üretmesem, çalışmazsam bir karşılık alamam. Ürettiğim patates, fasulye, mısır ile ineğimin sütü ve ondan yaptığım tereyağını satarak emeğimin karşılığını alıyorum. Zaman zaman zorlansam da emeğimin karşılığını aldığım için çalışmaktan vazgeçmiyorum, mutluyum. Ben çalışmadan duramam.

Gelin-kayınvalide dayanışması

Şanlıurfa'da, Tarım ve Orman Bakanlığının sağladığı desteklerden yararlanan çiftçi Huri Aşan ve gelini, kendi işlerinin patronu oldu. Aynı evde yaşayan ve dayanışma sayesinde kendi çiftliklerinin başına geçen gelin-kayınvalide, sabah erken saatlerde başladıkları işlerini gün boyunca sırt sırta vererek yapıyor.

Kayınvalide Huri Aşan: Gelinimle birlikte hem tarlayla hem ipek böceğiyle hem de tavuklarla ilgileniyoruz. Kendi işimizle uğraşıyoruz, ekmeğimizi buradan çıkarıyoruz, mutluyuz. Gelinimi çok seviyorum.

Gelin Rabia Aşan: Ben kentte doğup büyüdüm, liseyi bitirdim, köy hayatını ve çiftçiliği bilmiyordum. Ama burada her şeye alıştım, ekmek yapmayı, hayvanlara bakmayı, tarla işlerini kaynanamdan öğrendim.