Mevsimsel koşullar gereği tarladan sera üretimine geçen patlıcan, Aralık ayının zam şampiyonu oldu. Pazarda kilosu 5 ila 6 lira arasında değişen patlıcanın fiyatının mevsimine göre normal olduğuna dikkat çekildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 yılı Aralık ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre, tüketici fiyat endeksi Aralık ayında yıllık yüzde 11,84, aylık yüzde 0,74 arttı. Bu verilerle birlikte Aralık ayında fiyatı en fazla değişim gösteren ürünler de belli oldu. TÜFE'de aylık olarak en yüksek artış gösteren patlıcan (yüzde 30,76) oldu. İkinci sırada kuru soğan (yüzde 25,07) gelirken en çok fiyat artışı yaşayan üçüncü ürün domates (yüzde 17,33) oldu. Mevsimsel koşullar gereği tarladan sera üretimine geçen patlıcanın kilosu pazarda 5 ila 6 lira arasında değişiyor. Portakal kilosunun ise 3,5 -5 lira arasında değiştiği görüldü. Bunun sebebinin ise mevsiminde üretimin fazla olması ve ihracatın olmaması olduğu belirtildi.

Patlıcan ve sebze satan pazarcı esnafı Yahya Genç, ''Tarlada üretim bitti, serada üretim başladı. Sera olunca fiyatlarda mecburen artış oldu. Sera ürünleri pahalı olur. Vatandaşın patlıcana ilgisi az. Yaz mevsimi gibi olmuyor, Yaz mevsiminde tarlada üretim olduğu için ucuz ve kaliteli oluyor. Kış ayları sıkıntılı aylar. Üretim az, pahalı olduğu için tüketim de az oluyor'' dedi.

Portakal satışı yapan esnaf Nezir Alan, ''Kalitesine göre satış yapıyoruz. 2 liradan 5 liraya kadar portakal var. Birçok yerden üretim yapılıyor; Mersin, Adana ve Finike. Çok yerde yetiştirildiği için bol miktarda var. Bol olduğu için ucuzluyor'' dedi.