Şırnak’ın Silopi ilçesinde engelleme ve taşlamalara rağmen tarımsal sulama alanlarındaki kaçak trafolardan ikisine Dicle Elektrik tarafından el konuldu. Elektrik şirketi, bu bölgede tespit edilen diğer kaçak trafolara da el koymak için çalışmalarına devam ediyor.

Yaz mevsiminde yoğun klima kullanımının yanında elektriğe dayalı tarımsal sulama yapılması yüzünden bölgede enerji tüketimi normalin birkaç katına ulaştı. Kaçak kullanımının etkisiyle hesap edilemeyen ani tüketim artışları bölgedeki enerji şebekesinin dengesini bozdu. Zaman zaman ani voltaj değişimleri yaşanırken, şebeke arızaları meydana gelip, trafolar yanarken, iletim hatları da kopuyor. Kaçak kullanım nedeniyle yaşanan ekonomik kayıp, yaşanan arızaların neden olduğu elektrik kesintileri yüzünden katlanıyor.

100 kaçak trafo var, kaçak oranı yüzde 70

Kaçak elektrik kullanımının yüzde 70’in üzerinde olduğu Silopi’de belirlenen kaçak trafoların toplanması için Dicle Elektrik ekipleri tarafından başlatılan çalışmanın dünkü kısmı, çiftçi ve ailelerinin engellemeleri nedeniyle jandarma desteği ile tamamlanabildi.

Trafoları almak için gelen vinçler ve diğer hizmet araçları taşlanırken, kadınlar direklere çıkarak buradaki kaçak trafoların alınmasını engellemeye çalıştı. Halkı ikna yoluyla yatıştırmaya çalışan jandarma, zaman zaman tazyikli su, zaman zaman da gazlı müdahalede bulunmak zorunda kaldı. Günün sonunda Dicle Elektrik tarafından biri 100 kilovat saat, diğeri ise 50 kilovat saat gücünde 2 trafoya el konulurken, uzun süredir borcunu ödemeyen 5 abone hakkında ise işlem yapıldı. Dicle Elektrik tarafından droneların da kullanıldığı kontroller sonunda sadece Silopi ilçesinde tarımsal sulamada kullanılan 100 kadar kaçak trafo bulunduğu belirlendi.

İdil’de canlarını zor kurtardılar

Dicle Elektrik’in bölge genelinde devam eden kaçakla mücadele çalışmaları sırasında Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Kayalı köyüne giden enerji kayıpları ekipleri, bazı köylülerin saldırısına uğradı. Güvenliği sağlamak üzere gelen jandarmanın müdahalesine rağmen ekibin araçları taşlandı, araçları zarar gördü.