TARMAKBİR Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği ve TÜYAP Konya Fuarcılık Anonim Şirketi işbirliği ile düzenlenecek KONYA TARIM 2019, 17. Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı, 19-23 Mart 2019 tarihleri arasında KTO - TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. 

Önal: Piyasadaki daralma firmaları ihracata zorluyor!

Fuarın, iç piyasanın son derece daraldığı bir dönemde gerçekleştiğini belirten TARMAKBİR Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Önal, “Son verilere göre, sektörde üretim ve iç piyasadaki daralma yüzde 70 mertebesine ulaşmış durumda. Bu da bizi daha fazla ihracat yapmaya zorluyor. Biz de bu hedef doğrultusunda hem Bakanlıklar nezdinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz hem de fuarlarımıza nitelikli alım heyetleri getirilmesi için gayret sarf ediyoruz. Orta Asya bölgesinden Balkanlara, Kuzey Afrika’dan Sahra Altı Bölgeye kadar çok kapsamlı bir çalışmayı sonlandırmak üzereyiz. TARMAKBİR, TÜYAP Konya Fuarcılık, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Mevlana Kalkınma Ajansı ve MÜSİAD iş birliğiyle kurulan fuar konsorsiyumu marifetiyle, hedef ülkelerde PR ajansları aracılığı ile yürüttüğümüz çalışmayı tamamlamak üzereyiz. Teşvik programları kapsamında sadece doğru iş insanlarının getirilmesi için büyük bir çaba gösterdik. Bunda da muvaffak olduğumuza inanıyorum” dedi.

Önal, “Katılımcıların ve yabancı ziyaretçilerin dâhil olacağı Uluslararası İkili İş Görüşmeleri Programını, 20-21 Mart 2019 tarihlerinde fuar alanında gerçekleştirmeyi planladıkları” hususunu da sözlerine ekledi.

İleri: Çiftçiye makine destekleri hayata geçirilmesi

Diğer yandan Konya Tarım Fuarının arzu edilen seviyede uluslararası bir yapıya bürünmesi için, fuar alanında ek yatırımlara ihtiyaç bulunduğunu belirten TARMAKBİR Genel Sekreteri Selami İleri, “Mevcut haliyle Türkiye’den katılımcıların ihtiyaçlarına bile cevap veremez bir hale gelen fuar alanına yapılacak ek yatırımların sadece tarım ve tarımsal mekanizasyon endüstrisine değil, bölge ve ülke ekonomisine de büyük bir katkısı olacağını” söyledi. İleri, “Bir yandan ekonomimizdeki daralma, diğer yandan çiftçilerimizin girdi maliyetlerindeki aşırı yükselmeye bağlı olarak talepteki belirgin düşüş nedeniyle iç piyasa gerçekten çok olumsuz koşullarda seyrini sürdürüyor” dedi. TARMAKBİR Genel Sekreteri Selami İleri, çiftçilerin makine edinimine yönelik planlı desteklerin biran önce hayata geçirilmesinin önemine dikkat çekti.

Türk Tarım Makinaları Endüstrisi’ne genel bakış

Genel makine sektörü içinde üretim değeri ile ikinci, yarattığı katma değer ve çalışan sayısı ile üçüncü sırada yer alan Türk Tarım Makinaları Endüstrisi, ihracatta da sektör liderleri arasındaki rolünü sürdürüyor. 2018 yılı ihracatını, 2017 yılı seviyesine göre yüzde 27 artıran ve 831 Milyon USD seviyesine ulaştıran Türk Tarım Makinacıları, genel makina ihracatı sektörler sıralamasında, 22 alt sektör arasında 7. sırada yer alıyor. Diğer yandan bu verilere başta traktör aksam/ parçaları olmak üzere, tarım makinaları pozunda yer alamayan tarımsal mekanizasyon araçları ihracatının dâhil olmadığı biliniyor. Bu değerler dikkate alındığında ise, sektörün 1 milyar USD ihracat hacmine ulaştığı hesaplanıyor. 2001 yılında sadece 56 milyon USD seviyesinde tarım makinaları ihracatı gerçekleştiren ve dünya sıralamasında 30. sırada yer alan Türkiye, 2018 yılı itibariyle 19. sıraya yükseldi. 2019 yılına da çok hızlı bir giriş yapan sektörün Şubat ayı itibariyle ihracatındaki artış %37 seviyesine ulaştı. 2019 yılında, genel makine sektörü içinde ihracatını en çok arttıran 3. sektör olan Türk Tarım Makinacıları, kısa vadede Dünya klasmanında ilk 15’i, orta vadede ise ilk 10’u hedefliyor. Bu hedef kapsamında 2015 yılında başlattıkları Ur-Ge.1 Projesine, yakın zamanda Ur-Ge.2 Projesini de ekleyen TARMAKBİR, böylece yaklaşık 40 Üyesini %75 destekli devlet destekleri ile buluşturmuş oldu. Ur-Ge.1 Projesini Haziran ayında tamamlamayı hedefleyen TARMAKBİR, bu proje kapsamında Güney Afrika’dan Romanya’ya kadar 8 yurt dışı pazarlama faaliyeti gerçekleştirdi.

TARMAKBİR Konya Tarım Fuarı’nın resmi destekçisi

Ülkemiz tarım makineleri endüstrisinin köklü bir temsilcisi olan TARMAKBİR, endüstrimizin birikimini ve kalitesini yerli ve yabancı ziyaretçilere sunma imkanı sağlayan Konya Tarım Fuarı’nın işbirliği kurumu ve resmi destekleyicileri arasında bulunmaktan gurur duymaktadır.

Fuarın bu sene de, her sene olduğu gibi bütün katılımcı ve ziyaretçiler için başarılı ve verimli geçmesini dileriz.