Türkiye’de ilk defa tarımsal mücadele makinaları üretmek amacıyla, 1968 yılında kurulan TARAL Tarım Makina ve Aletleri Sanayi A.Ş., kuruluşundan bugüne kadar ürün çeşidi ve kalitesiyle sektörün öncü kuruluşlarından biri oldu.

TARAL ailesinin en eski ve büyük üyelerinden biri olan ve 1967’de kurulmuş Veliddin Tarım’ın ikinci kuşak yöneticisi Sadık Volkan Biner, 2014 yılında GLOBAL Bahçe Malzemeleri’ni kurarak tarım, bahçe ve ormancılık alanında Dünyada önemli yeri olan CASTEL GARDEN, İGEBA, CARAVAGGİ, BRUMİ, CASTELLO gibi markaların ithalatını gerçekleştirdi.

“Bayrağı biz devraldık”

Biner, yaptığı açıklamada; “Biz TARAL markası ile büyüdük, Türk Çiftçisi için bu marka ürün adı gibi. Bazı modeller halen TARAL İlaçlama diye biliniyor ve satılıyor. TARAL’ın kurucuları olan Silahtaroğlu Ailesi uzun yıllar bu sektörde Türk Çiftçisine en kaliteli ve yenilikçi ürünleri sunmak için canla başla mücadele etti. Sadece Türkiye içerisinde değil, Dünyanın pek çok ülkesine, bir Türk markası olarak ilaçlama makinaları ihracatı yaptı. Dünya standartlarını takip etti, Türkiye’de ilaçlama sektöründe standartların ve kalitenin kurucusu oldu. 1968 yılından bu yana Silahtaroğlu ailesinin taşıdığı bu bayrağı artık biz devralıyoruz.“ şeklinde konuştu

“TARAL kalitesinden taviz verilmeyecek”

Biner, bugüne kadar kalitesini ispatlayarak çiftçimizin hizmetinde önemli bir görev üstlenmiş TARAL markasını, aynı kalite ve sağlamlıktan taviz vermeden, daha da geliştirmeyi görev edindiklerini belirterek “Tarımsal ilaçlama makinaları sektörünün ilk Türk markası olmanın sorumluluğuyla, bundan böyle TARAL markasının GLOBAL BAHÇE bünyesinde hizmet vereceğini duyurmaktan onur duyuyorum.” dedi.

TARAL markalı ilaçlama ve pompa grubunun tüm marka, üretim, patent ve pazarlama hakları, 23 Mart 2019 tarihi itibariyle Global Bahçe Malzemeleri’ne satılarak devri tamamlanmıştır.