Erke Gübre Genel Müdürü Murat Alanbay, “Tarımın sürdürülebiliyor olması lazım tarımla uğraşan genç nüfus çok az tarımın gelişmesi için köyde yaşamayı cazip hale getirmek lazım burada en önemli görev devlete düşüyor biz sadece buna hizmet edeceğiz.

Firma olarak önem verdiğimiz en önemli husus önce insan bu neticede insanların yararına olacak besin maddelerini onlara sunmamız gerekiyor. Kimyasal gübre dünyada 100 yıla aşkın süredir kullanılıyor. Kimyasal gübre topraktaki organik oluşumu giderek yok ediyor ve giderek toprağın verimini düşürüyor. Özellikle anız yakmak yapılan yanlış uygulamalardan bir tanesi kesinlikle çiftçilerimiz anız yakmamalı” dedi.

Erke Gübre Genel Müdürü Murat Alanbay, ”Organomineral gübre organik Madde ile bezenmiş ve verimliliği artıran bir gübre çeşidi en büyük özelliği azotun yıkanmasını önlüyor. Direk olarak bitkinin uzun bir süre besin maddelerini alabilmesini sağlıyor. Aynı zaman da toprağın sertleşmesini ve kırılamasını önlüyor. Kimyasal gübreye göre daha kısa bir sürede gövde veriyor. Böylece çok daha kısa bir sürede hasat yapılabiliyor.

Organik gübre kullanımına Devlet tarafından bakılırsa, Türkiye’de ortalama 6 milyon ton gübre kullanılıyor. Bir iki firma dışında diğer firmalar kimyasal gübre kullanıyor. Buda ithalatın önünü açıyor ve yurtdışına döviz çıkmasına neden oluyor. Biz ürettiğimiz organomineral gübre ile bu durumun önüne geçiyoruz. Devlet bu şekilde %50 oranında ithalattan ve döviz çıktısından tasarruf ediliyor. Bu durumun ülke ekonomisine çok büyük bir katkısı var” şeklinde konuştu.

Ar-ge çalışmasına çok önem veren bir firmayız diyen Erke Gübre Genel Müdürü Murat Alanbay, “ürün çeşitliliğimizi sürekli artırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz bunun yanı sıra tarım yapılamayan topraklarda bile toprağın yapısını geliştiren çeşitlerimiz mevcut farklı farklı bölgeler için toprak yapısına uygun gübre çeşitleri üretiyoruz. Üretimin yaptığımız ve sürekli geliştirmeye devam ettiğimiz Organomineral gübrenin içinde çok zengin besin elementleri mevcut. Aynı zamanda firma olarak bayilerimiz ile birlikte yeni bir çiftçimiz geldiğinde tarlasındaki topraktan örnek alıyoruz üreteceği ürünü göz önünde bulundurarak ona uygun gübre öneriyoruz” dedi.

Erke Gübre Genel Müdürü Murat Alanbay, organik gübre kullanımın önemini bir örnek ile açıkladı.” Ankara’nın Polatlı ilçesi tarım yapmak için zor bir bölgedir.  Tohum dağıtıcısı olan bir bayi ile iletişime geçerek deneme amaçlı çiftçilerimizi Organomineral gübre kullanımına teşvik ettik. Bilenler bilir Orta Anadolu bölgesi toprağın çok kireçli ve tuzlu olduğu bir bölgedir. Buna rağmen Üreticilerimiz o sene ciddi bir verim elde etti” şeklinde konuştu.