Elma Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr.  Abdullah Kankaya Bursa Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda Çiftçi TV’nin canlı yayınına katıldı. Modern meyvecilik alanında faaliyet gösteren Elma Tarım’ın çalışmaları hakkında bilgi veren Abdullah Kankaya, modern meyveciliğin dünyada 1960’lı yıllardan bu yana yapıldığını söyledi. Modern meyveciliğin ne olduğunu anlatan Kankaya “Ağaçların dikildiği andan itibaren 2 yıl içinde meyve verdiği, sık dikilen ağaçların olduğu, yapılan yatırımın hızlı alındığı, modern sulama sistemlerinin olduğu, dona karşı tedbirlerin alındığı meyve bahçelerinde uygulanan bir yöntemdir” dedi.

“1 milyon meyve fidanı üretiyoruz”

Elma Tarım’ın meyve fidanı üretimi yaptıklarını belirten Abdullah Kankaya “Yılda 1 milyon meyve fidanı üretiyoruz. Çeşitler her yıl değişiyor ve yeni meyve çeşitleri geliştiriliyor. Bizde yeni çeşitlerin patent haklarını alarak üreticiye yeni çeşitleri sunuyoruz. Ürünlerimizin yüzde 80’nini ihraç eden bir firmayız. Bunun yanı sıra proje bazlı, sıfırdan, tam donanımlı meyve bahçesi kuruyoruz. Kurmakla kalmıyoruz, çiftçiye bu konuda eğitim de veriyoruz.” şeklinde konuştu.

“Tarımda yapısal sorunlar çözülmeli”

Türkiye’de tarımda yapısal sorunlar olduğunu vurgulayan Abdullah Kankaya “Ülkemizde her şey var, iyi ürün, üretim bölgeleri. Ama bu yapısal sorunlar bizi engelliyor. Bu sorunlar birlik ve kooperatifler vasıtasıyla çözülmeli. Bu durum Avrupa’da çok etkili bir şekilde kullanılıyor. Etkin, dinamik ve sorun çözen birlikler olduğunda inanıyorum ki bu sorunlar aşılacaktır. Tarım ve Orman Bakanlığı bu konuda bizlere destek vermeli, birlikleri güçlendirmeli. Bu konuda ortaya model koymalı” diye konuştu.

“Fuar çok önemli”

Abdullah Kankaya, 14 yıldır Bursa fuarına firma olarak katıldıklarının altını çizerek, “Bursa fuarı en büyük fuarlardan, uluslararası olması, yurt dışından gelen katılımcılar olması bizler için çok önemli. Ben fuarın çok faydalı inanıyorum. Ürünler iyi oldukça fuarlarda iyi olur” diyerek sözlerini sonlandırdı.