15 yıl sonra 3. Kez toplanıyor

Başta sektör temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları (STK) olmak üzere toplumun her kesiminin değerlendirmesinin alınacağı, tarım ve ormana ilişkin 25 yıllık yol haritasının belirleneceği toplantı yarın başlıyor. 15 yıl sonra 3'üncü kez toplanan tarım ve orman şurası ATO Congresium'da toplanacak. Temmuz ayında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından tanıtımı yapılan şura için yoğun bir hazırlık gerçekleştirildi. Şura için, Başta sektör temsilcileri ve STK'ler olmak üzere toplumun diğer kesimlerinin de değerlendirmelerinin alındığı şura için oluşturulan platformda bugüne kadar yaklaşık 23 bin görüş elde edildi. Görüşlerden hareketle şurada tarım ve hayvancılığın rotası çizilecek.

25 yıllık yol haritası belirlenecek

Şuranın ön hazırlıkları için oluşturulan 21 çalışma grubu, toplumun her kesiminden gelen değerlendirmeler ışığında çalışma belgeleri hazırladı. Çalışma gruplarında özel sektör ve STK temsilcileri, öğretim üyeleri, uluslararası kuruluş temsilcileri, bakanlıkların çalışanları dahil yaklaşık bin 700 katılımcıya yer verildi. Bugüne kadar yaklaşık 150 toplantı gerçekleştiren çalışma gruplarında hayvansal üretim ve hayvan sağlığından gıda güvencesine, Tarım ve orman hukukundan mera yönetimine, üretim planlamasından bitki sağlığına kadar pek çok alt başlıkta görüşler değerlendirildi. STK'ler oluşan de tespit, görüş ve önerilerinden oluşan raporlarla çalışmalara katkı sağlandı.

21 Kasım’da açıklanması bekleniyor

Çalışma gruplarının kendi alanlarıyla ilgili güçlü ve zayıf yönleri dikkate alınarak öncelik sırasına göre hedef ve stratejilerini belirleyip raporlarını sunacaklar. 4 gün sürecek şuranın sonrasında raporlar ve sonuç bildirgesi 21 Kasım'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kamuoyuyla paylaşılması planlanıyor. Oluşturulan çalışma gruplarının 21 alt başlık altında çalışmalarını yüreterek hazırlıklarını tamamladı.