Tarım ve Orman Bakanlığı kısa, orta ve uzun dönem stratejilerinin belirleneceği III. Tarım ve Orman Şûrası 15 yıl aradan sonra Ekim ayında yapılacak.

Şuranın bilgilendirme toplantısı ise yarın sabah saat 8.30’da Orman Genel Müdürlüğü toplantı salonunda yapılacak. Toplantıda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, şura süreci ile ilgili bilgilendirme konuşması yapacak. Bilgilendirmenin ardından 13.30’da şura yönetmeliği çerçevesinde belirlenen çalışma grupları, şurada üzerinde çalışılacak çalışma belgelerini hazırlamak için başlatılacak süreçte ilk toplantılarını yapacak.

Şuraya kimler temsilci olarak katılacak?

Ekim ayında toplanacak Şura’ya kadar geçecek sürede 21 çalışma grubunda; 163 öğretim üyesi, 268 sivil toplum kuruluşu temsilcisi, 412 bakanlık personeli, 39 diğer kamu kurum, kuruluşlarında çalışanı olmak üzere toplam 882 kişi görev alacak.

Tanıtım toplantısına 81 ilin İl Tarım ve Orman Müdürleri ile birlikte 162 çiftçi katılım sağlayacak.

Ekim ayında gerçekleştirilecek ve Tarıma dair 25 yıllık yol haritasını belirleyecek olan Şûra sonucunda, alınacak kararlar ve oluşturulacak olan sonuç bildirgesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Külliye’de yapılacak özel programla kamuoyu ile paylaşılacak.