Tarım makinaları sektöründe satışlar durma noktasına geldi. Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) verilerine göre traktör satışlarında Eylül ayında yüzde 63 daralma yaşandı. Tarım alet ve makinalarında ise Ağustos ayında yüzde 41 daralma görüldü.

TARMAKBİR Genel Sekreteri Selami İleri, 25 yıldır sektörde olduğunu ilk kez bu kadar durgun bir dönem yaşandığını söyledi. Sektörde satışların durma noktasına gelmesi nedeniyle işçi çıkarma, üretimi yavaşlatma veya durdurma gibi seçeneklerin değerlendirildiğini anlatan İleri DÜNYA gazetesine şu bilgileri verdi:” Bu dönem tarım makina ve ekipmanları için satışların en yoğun olduğu dönem olarak bilinir. Bayiler gelir çeklerini verir, ürünleri alır, En hareketli dönem yaşanırdı. Fakat bu yıl ne gelen var,ne de satış. Özellikle gübre ve diğer girdilerdeki fiyat artışı nedeniyle tüketim azaldı. Gübre satışlarının üçte bir oranında azaldığı ifade ediliyor. Bu çiftçinin üretim yapmadığı,yapamayacağı anlamına geliyor. Üretim olmayınca tarım makina ve ekipmanı da alınmıyor.”

İmalat maliyetinde büyük artış

Makina ve ekipman sektörünün ana girdisinin demir çelik olduğunu ve onunda fiyatının dolar bazında çok yükseldiğini anlatan Selami İleri: “Demir çeliği yani hammaddeyi almak kolay değil. Dolar bazında fiyatı çok arttı. İmalat için hammadde olarak demir çelik satın almak istediğinizde firmalar önce dolar ile ödeme istiyor. Hammaddeyi dolarla alan imalatçı 2.5-3 aylık bir imalat sürecinden sonra Türk Lirası ile satış yapıyor. Bunun sürdürülebilir bir tarafı yok. Ayrıca sektörün devletten KDV alacağı var. Bunun da bir an önce ödenmesi, mahsuplaştırılması gerekiyor.” dedi.

Traktörde yüzde 63 daralma

Eylül ayı itibariyle traktör satışlarında yüzde 63 daralma yaşandığını belirten İleri, “Tarım makina ve ekipmanla ilgili son veriler Ağustos ayına ait. Ağustos’ta yüzde 41 daralma görülüyor. Tarım alet ve ekipman sektörünü ayakta tutan sektörlerin başında şekerpancarı, hububat ve diğer sektörler. Son verilere baktığımızda buğday, arpa ekimi yapılması gerekiyor. Fakat çiftçi ya üretim yapmıyor veya üretim yapanlar da girdi alımını ciddi olarak düşürdü. Yüksek girdi fiyatları nedeniyle pancar üretiminde de bir kaçış var. Bütün bunlar makina ve ekipman alımını azaltıyor. Sektör şu anda büyük bir durgunluk içinde” dedi.