Tarım kredi kooperatifi ve bankalara olan yüksek faizli borçların yapılandırma talepleri karşılık bulamayan çiftçi Malatya’da eylem yaptı. Eylem sırasında konuşan çiftçiler “tarım ve hayvancılık bitmesin üretmek istiyoruz” dedi.

Çiftçi Hüseyin Erbaş, “ traktörüm haczedildi ardından satıldı. 15 bin lira olan borcum 555 milyar oldu. Bir traktörüm vardı oda satıldı. Hepimiz işsizler sınıfına katıldık. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Çiftçi Talat Özcan, “ üç sene önce aldığım 35 milyar kredi iki sene içerisinde 235 milyar oldu. Çiftçi bu borçları tarlasını, evini satsa ödeyemez” dedi.

Yalçın Solak, “  arkadaşlarımızın hepsi yapılandırma diyor ben yapılandırma mağduruyum. 3 yıldır 15 bin lira taksit ödüyorum. Borcumun hepsi 40 bin lira ben yüzde 22 faize imza attım ama faizi şu an yüzde 41’e çıktı. Yapacak bir şeyimiz yok bizde bu şekilde sesimizi duyurmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Haydar Demirkaya, “ Tarım Kredi kooperatifinden 35 bin lira kredi çektim. Taksitim vardı, erteleme yaptım bir anda 45 bin lira oldu. Bir gün sonra 55 bin lira oldu. Arsamı sattım borcumu ödemek için borcum olmuş 73 bin lira aldığım para 33 bin lira Allah yardımcımız olsun” dedi.

Öte yandan daha önce Ankara'ya girişlerine izin verilmeyen Tarım Kredi mağduru çiftçiler 7 Ocak 2021 Perşembe günü yeniden seslerini duyurmak için Ankara'da olacaklar.