Aksaray’da sağanak yağış ve ardından başlayan dolu yağışı 45 dakika içerisinde tarım arazilerinde zarara sebep oldu. Tarlalar adeta göle dönüşürken, ekili mahsuller telef oldu. Özellikle Çimeli, Topakkaya, Baymış, Yeşilova, Yeşiltepe arazilerinde ekili ayçiçeği, mısır tarlaları ile bağ ve bahçelerde büyük zarar oluştu. Sağanak ve dolunun vurduğu tarım arazilerinde yüzde 100’lük bir zarar oluşurken, çiftçiler kara kara düşünmeye başladı.

Tarlalarda ne ekili?

Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav ve Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak da zarar gören tarım arazilerinde incelemelerde bulundu. Başkan Emin Koçak, çiftçilerin ciddi sıkıntıya girdiğini belirterek, “45 dakika içerisinde ciddi şekilde dolu yağdı. 10 bin dekar ayçiçeği, mısır, bağ ve bahçelerde zarar var.Bu bölgedeki üreticilerimiz şu anda ciddi şekilde sıkıntı içerisinde. Yetkililerimizin, hükümetimizin bu bölgedeki üreticilerimize destek olmasını, borçlu üreticilerimize yardımcı olmalarını istiyoruz” dedi.

Çiftçi mağdur!

Ekili tarım arazisi tamamen yok olan çiftçi İshak Şahin ise, “Yarım saat önce yağan dolu mahsullerimizi mahvetti. Mahsule güvendik ama borçlarımız var. Devletimizden yardım bekliyoruz. Borlarımızın ertelenmesini, gereken yardımların yapılmasını istiyoruz. Şu an tüm köylümüz perişan ve borçlu durumda. Hep bu mahsullere güvenmiştik” diye konuştu.