Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ipotekli tarım alanlarına ilişkin bir çalışma hazırladı ve  Türkiye’de ki tarım arazilerinin önemli bir bölümünün ipotek altında olduğunu ortaya çıkardı.

Bakırlıoğlu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın güncel ve resmi verilerine göre çiftçinin borç batağında olduğu tapu kayıtlarını da gözler önüne serdi. Bakırlıoğlu'nun hazırladığı çalışmaya göre Türkiye’de var olan toplam 266 milyon 766 bin 913 dekar tarım alanının toplam 39 milyon 474 bin 630 dekarı ipotek altında bulunuyor. En çok ipotekli arazinin tarımsal üretimin de yoğun olarak gerçekleştiği Aydın, Manisa ve İzmir.

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, tarımsal üretimi fazla olan illerdeki çiftçilerin daha borçlu olduğunu belirterek bu durum  tarımın içinde bulunduğu çıkmazı tam gösteriyor dedi

Türkiye’de toplam tarım alanı parsel sayısı 36 milyon 905 bin 261 olurken; ipotekli parsel sayısı ise 2 milyon 979 bin 261 olarak hesaplanıyor. Tarım arazisine ait tapusu üzerinde ipotek konulan çiftçi sayısı 1 milyon 964 bin 665 kişiyle, 2 milyona dayanmış durumda.