Çiftçi TV Medya Başkanı Tarık Çanak Boğaziçi Üniversitesi Tarım Platformu (BOUN Tarım) ve LODER işbirliği ile düzenlenen Tarım ve Gıda Değer Zinciri başlıklı oturuma konuşmacı olarak katıldı.

Çiftçi TV’nin sektördeki rolünü katılımcılarla paylaşan Tarık Çanak “Tedarik zinciri yönetimini oluşturan paydaşların arasında digital iletişim aracı işlevini görmekteyiz. Bu iletişim ne kadar doğru ve hızlı olursa o kadar verim ve sürdürülebilirlik sağlanır. Üreticiden tüketiciye, tedarikçiden üretici ve tüketiciye, devletin bu zincirdeki rolüne kadar pek çok nokta ile temas halindeyiz. Paydaşlardan aldığımız bilgiyi homojen bir şekilde digital ağalarda dağıtarak sektörün bilgi ayağını oluşturuyoruz” dedi. 

“Çiftçinin tarımsal bilgi kapasitesini artırıyoruz”

Çiftçi TV’nin iyi bir ekiple ve imkanlarla bu koordinasyonu sağlamak adına çalışmalarına devam ettiğine değinen Çanak, “Ticari altyapısı olan bir sosyal sorumluluk hareketi olarak kırsal kesimde yaşayan 20 milyon insanımıza tarım ve hayvancılığın daha verimli hale gelmesi adına yaptığımız programlarla destek oluyoruz. Türkiye’nin en ücra köşelerine giderek ürün nasıl doğru ekilir, nasıl gübrelenir, nasıl hasat edilir, ilaçlama nasıl yapılır gibi binlerce programı sahada çekerek üreticilere ulaştırıyoruz. Profesör, akademisyen, önder çiftçiler ve bazı ürün gruplarında iyi iş yapan insanları buluyoruz, iyi işletmeler ve bunları ekrana taşıyoruz ve örnek uygulamalar üzerinden elimizden gelen katkıyı önce üretici alanında bir yere doğru getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

“Haberlerimizle de çiftçinin yanındayız”

Çiftçi TV’nin eğitim tarafının yanı sıra haber alanında da etkin bir çizgide ilerlediğini dile getiren Çanak “Çiftçiye mikrofon uzattığınızda feveran ediyor. Maliyetlerin yüksekliği ile karşılığında kazandığı arasında bir denge bulamıyor. Bir de buna doğal şartlardan dolayı ürün kayıpları ekleniyor. Çiftçi para kazanamıyorum diye feveran ediyor. Çiftçi tarlasında zararına 1 liraya sattığı ürünün şehirde 10 liraya satılmasına isyan ediyor. Tüketici de aynı ürünü 10 liraya yediği için feveran ediyor. Mutlaka herkes iyi niyetli çalışıyor ama aradaki bu fiyat uçurumu bir türlü çözülemiyor. Karar vericiler bu sorunu çözmek için seçim sonrası hal yasası diye bir çözüm içerisinde olduklarını dile getiriyorlar. Eğer lojistik problemi ele alınıp bu arayı daraltmazsak ne üreticiyi ne de tüketiciyi memnun edeceğiz” diye belirtti.

“Tarımsal tedarik zinciri yönetimi mutlaka düzene girmeli”

Tarım ve hayvancılıkta Tedarik Zinciri Yönetimi’nin önemine değinen Çanak, “Üretimden başlayan tüketiciye kadar giden bir süreçten bahsediyoruz. Tarımsal üretim normal şartlar altında hem verimli hem de kârlı bir iş ancak tedarik zinciri yönetiminin birbirinden kopuk ve entegre olamadığı için maalesef verimli bir noktaya gidemiyoruz. Çiftçi lojistik problemlerinden dolayı komisyoncu ve tüccar denilen kişilere mahkum ediyor. Bu nedenle fiyatların doğru oluşmadığı, kamyon yüklediği ürünü kaça sattığını bilmeden gönderiminin yapıldığı bir sistemden bahsediyoruz. Tarımsal ürünlerde en önemli sorunun planlama olduğu ortaya çıkıyor” dedi.