Yönetim kurulu başkanımız Tarık Çanak, Nişantaşı Üniversitesi’nde genç gazeteci adaylarıyla buluştu. Üniversitenin gazetecilik bölümü tarafından düzenlenen uzman gazetecilik sohbet serisinin “Tarım Medyası” başlıklı etkinliğine katıldı.

Çiftçi TV’nin kuruluş hikayesini anlatan Tarık Çanak, tarımın Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi. Tarık Çanak’ın gençlere bazı tavsiyeleri de vardı.

Çanak: Gençler yeteneklerini çeşitlendirmeli!

Finanse edilemeyen modellerin medyada uzun vadede başarılı olamayacağını belirten Çanak, bazı tarım alanındaki bazı televizyon kuruluşlarının bu gerçekle acı bir şekilde yüz yüze geldiklerini söyledi. Medya sektörüne adım atacak gençlere tavsiyelerde bulunan Çanak, bir alanda değil pek çok alanda uzmanlık bilgisine sahip olmalarını önerdi. Digital medyanın önemine değinen Çanak, internet haberciliğinin kısa sürede hedef kitleye ulaşmada televizyondan daha etkin olduğunu belirtti.

Dünyada bir örneği yok!

Yakın bir zamana kadar Türkiye’de altı tarım televizyonu olduğunun altını çizen Tarık Çanak, “Dünyaya baktığımızda tarım tematiği alanında bir televizyon kuruluşu yok. Bu bize özgü bir yaklaşım. Ülkemizde şu anda 6 adet tarım alanında faaliyet gösteren televizyon kanalı var. Çiftçi TV, tarım televizyonları arasında liderliğini sürdürüyor. Bugün youtube kanalımızda 55 milyon görüntülenmeyi elde ettik. Ayrıca 110 bini aşkın abonemiz var. Bu rakamlar gösteriyor ki çiftçilerimizin bize olan ilgisi ile tarım medyası alanında liderliğimiz devam ediyor” dedi.

Öğretim görevlisi Atacan Tırnova ve Kibele Medya & Eğitim Kurucu Ortağı Yusuf Kurt’un sorularını yanıtlayan Tarık Çanak, “Tarımda olmazsanız sanayiyi de yapamazsınız” dedi.

Sohbet sonrası Tarık Çanak ve Doğan Başaran’a plaket takdim edildi.