Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi (TARBİL) le ilgili çarpıcı bilgilerin yer aldığı bir yazı kaleme aldı. Yazıda 25 Şubat 2015 yılında dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Tarım Bakanı Mehdi Eker’in katılımıyla törenle hizmete başlayan TARBİL’in tarıma çağ atlatacak proje olarak lanse edildiğine yer verildi. Maliyeti 100 milyon dolar olan projenin eski tarım bakanı Faruk Çelik zamanında devam ettiği ancak Çelik görevi devredince projenin sonlandırıldığı bildirildi. Projeye temmuz 2017 yılından bu yana veri girişi yapılmıyor. Merak edenler www.tarbil.com dan siteye ulaşabilir.

TARBİL nedir?

Anadolu’da yer alan bin 200 gözlem istasyonu ile topraktan sofraya tarım ve hayvancılık ile ilgili her türlü verinin Tarım Bilişim Bulutu’nda toplanmasını amaçlıyordu. Eski adıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu verileri Türkiye İstatistik Kurumu’na iletecek, bu kurumda değerlendirilecek verilerle elde edilecek istatistikler doğrultusunda doğru tarım ve hayvancılık stratejisi belirlenecekti.

Buzağının doğumundan sofraya et olarak gelişine dek her aşama ile ilgili veriler bu sistemde toplanacaktı.

Topraktaki su, tuz ve minerallerin durumu, havadaki nem durumu, don yada dolu ihtimali, hangi tarlaya ne ekildiği ile ilgili veriler anlık izlenmesi planlanıyordu.

Deniz Zeyrek’in yazısını BURADAN okuyabilirsiniz.