Artan sebze fiyatları ile gündeme gelen tanzim satış noktalarının en fazla 15-20 gün daha ihtiyaç olacağını düşündüklerini ifade eden Pakdemirli, "Ondan sonraki dönemde tanzim satış noktalarındaki satışlar gelecek talebe bağlıdır" dedi.

Yerel ürünlerin bulundukları ilde yer alan marketlerde satılmaya başlanmasıyla lojistik, elleçleme kayıplarının engelleneceğini anlatan Pakdemirli, şöyle devam etti: "Bugün itibarıyla yasal zorunluluk yüzde 1. Yani perakende sektörü, yerel ürünü yüzde 1 rafta bulundurmak zorunda. Bunu yüzde 15-20'lere taşıyabilirsek, yerinde üretim ve tüketime kavuşuruz. Aradaki taşıma kayıpları, yakıt masrafı gibi birçok masraftan da kurtulmuş oluruz. Zincir bu kadar kopuk, arada da bu kadar uçurum olmadığı dönemde de fiyatlar birbirine mutlaka yakınlaşacaktır." Bakan Pakdemirli ayrıca, Hal Yasası'nın Meclis'in açılmasıyla hızlı şekilde yasalaşacağını ifade etti.

Tanzimde bakliyat satışına başlandığını da hatırlatan Pakdemirli, "Nohut 5,5 lira, mercimek 4,5 liradan satılmaya başlandı. Pirinci de haftaya kilosu 6 liradan satmış olacağız" diye konuştu.