Süt ve süt ürünlerini tüketmek zararlı mı? Laktozlu süt bireyi nasıl etkiler? Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Reşit Uysal konu ile ilgili açıklamada bulundu.

 

Son dönemde süt ve süt ürünlerinin tüketilmesinin zararlı olduğuna dair çıkan söylemleri eleştiren Uysal “Bu konuları alanında uzman kişiler konuşmalı. Bıktık bu tür söylentilere cevap vermekten ama toplum sağlığını dikkate aldığımız için cevap veriyoruz. Biz her sene araştırma yapıyoruz. Süt içinde ne kadar protein var şeker var ölçümlüyoruz kamuoyu ile paylaşıyoruz. Veganlara çok büyük bir saygımız var. Onlarında diğer beslenme şekilleri ile beslenenlere saygı duymaları gerekiyor. Bu saygı gerçekleri söylemek ile olur.” şeklinde konuştu

‘Galaktoz’ çocukların beyin gelişimine yardımcı oluyor

Uysal “Tereyağı vücut sıcaklığında erir, süt yağı süt içirişinde sıvı haldedir. Tereyağı yediğimiz zaman asla damar sertliği yapmaz. Margarinin erime sıcaklığı yüksektir, kanımızda katı olarak dolaşır. Süt içerisinde ki lor adındaki protein çok değerlidir. Süt proteini sadece süt ve süt ürünlerinde vardır. Sütün içerisinde ki laktoz adını verdiğimiz süt şekeri midede parçalanmaz direkt bağırsakta parçalanarak zararlı bakterileri ortadan kaldırılmasına yardım eder. Bağırsakta parçalanmasını isteyen hapların etrafına laktoz sürülür. Süt şekeri çocuk beslemede çok önemli.  Galaktoz çocukların beyin gelişimde yardımcı oluyor. Omega 3 gibi yağ asitleri süt yağının içinde çoktur. Kefir ayran yoğurt tükettiğimiz zaman sadece beslenmeyiz sağlığımızı koruruz.” İfadelerini kullandı.