Süt parasının ödenmemesi ile ilgili telefon görüşmesi yaptığımız HAYKOOP Balıkesir Bölge Başkanı Faruk Özen üreticilerin 70 günlük süt parası olan 33 Milyon TL'yi alamadıklarını söyledi.

Sistem kilitlendi

Süt parası alamayan çiftçilerin ve YÖRSAN'a süt satan kooperatiflerin zor durumda olduğunu yineleyen Özen, “Sistem kitlendi. Hem çiftçimiz hem de süt kooperatifleri ne yapacağını şaşırdı. Bazı üreticiler giderlerini karşılamak için hayvanlarını satmaya veya kestirmeye yöneldi. Ödeme yapılmadıkça tahribat daha da büyük olacak” şeklinde konuştu.

Ödeme takvimi istiyoruz!

Konkordato komiserlerinin Susurluk’taki fabrikaya gelmediğini belirten Faruk Özen, “Talebimiz bir ödeme takviminin belirlenmesi. Şu anda konkordato komiserleri firmanın banka ve piyasa borçları ile uğraşıyorlar. Bunun yerine ilk önce çiftçinin borçları ödenmeli. Çiftçinin borçlarına öncelik verilmeli ve süt paraları ödenmeli” dedi.

Firmanın süt alımına devam ettiğini hatırlatan Özen “Yörsan 1 Ekim’den bu yana günlük 50 ton süt alıyor. Bu sütün parasını ise haftalık ödüyor. Eskiden firmaya süt veren üreticileri ise başka süt fabrikalarına yönlendirdik” dedi

“Sorunu Külliye’ye ilettik”

Faruk Özen, fabrikada muhattap bulmakta zorlandıklarını belirterek çeşitli girişimlerde bulunduklarını söyledi. Konuyu bölge milletvekillerine aktardıklarını ifade eden Faruk Özen “Milletvekillerimizden biri sorunumuzu, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomik danışmanına aktarmış. Danışman da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sorunu iletmiş. Cumhurbaşkanımız sorunun çiftçi lehine hızla çözülmesi talimatı verdiğini öğrendik” dedi.