Yem fiyatlarının artmasına rağmen süt fiyatlarının beklenen satış fiyatına ulaşamamasından yakınan Aydın Yenipazar'daki süt üreticileri çiftliklerinin önüne 'Süt Üreticisi Ölüyor' yazan pankartları astı. Aydın Denge gazetesinden Metin Can’ın haberine göre, üreticiler seslerini duyurmak için başka yol bulamadıklarını söyledi.  Süt üreticiliği yapan Tabir Yıldırım, "Doların yükselmesiyle yem fiyatları arttı. Dolar düştü ama yem fiyatları çıktığı yerde kaldı. Biz üretim ve hayvanları seviyoruz. Ama kimsenin hayvan sevgimizden istifa ederek üzerimizden para kazanmasına izin vermeyiz" diye konuştu.

"Milletin efendisi değil mağduruyuz"

Üniversiteden mezun olduktan sonra hayvanları çok sevdiği için okuduğu bölümle ilgili bir yerde çalışmak yerine süt üreticisi olmayı tercih ettiğini belirten Mehmet Çerçevik, "Süt üreticileri birçok konuda ödün veriyor. Ben eşim hamileyken bile eşimin yanında değil hayvanımın yanında oldum. Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi köylü milletin efendisiydi ama şimdi milletin mağduru oldu. Ailecek çalışıp üretim yapıyor, ülkeye katkı sağlamak için çabalıyoruz. Ama artık üreticiler olarak dayanacak gücümüz kalmadı. Birçok üreticinin borcu var. Sütümüz, buzağımız para etmiyor. Hayvanlarımızı kesmek zorunda kalıyoruz" diye konuştu.

Üretici küsüyor

Üreticinin kaybetmeye mahkum edildiğini dile getiren Çerçevik, "Üretici üretmek vazgeçip küsüyor. Küsen üreticinin tekrar bu işe dönmesi çok zor. Büyüklerimiz bize çiftçiliğin ve hayvancılığın güzelliklerini anlatırdı. Biz bugün çocuklarımıza bu işi yapmayın diyecek hale geldik. 2 lira 20 kuruş olması gereken sütün fiyatı 1 lira 50 kuruş. Bir an önce yetkililer tarafından mağduriyetimizin giderilip gerekli düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz" dedi.