Artan maliyetler karşısında daha fazla dayanacak gücü kalmayan ve seslerini Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye duyurmak isteyen besiciler,25 Ekim’de Başkent’te bir toplantı yapmayı planlıyor. Valilikten izin çıkıp çıkmayacağı bilinmiyor ancak kritik toplantı öncesi Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik keskin öncülüğünde besiciler ve süt üreticileri başkent Ankara’da bakanlık yetkililerinin de katıldığı görüşmede bir araya geldi.

Görüşmeye Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriya Erdurmuş, ESK Genel Müdürü Osman Uzun’un yanı sıra çok sayıda sektör temsilcisi katıldı. Zaman zaman hararetli tartışmaların da yaşandığı görüşme yaklaşık 6 saat sürdü.

Çiftçi TV’nin Ankara kulislerinden edindiği bilgiye göre toplantının önemli başlıklarından birisi süt fiyatlarıydı. Son yapılan ulusal süt konseyi toplantısı sonrası yeni referans fiyat 2.30 tl olarak belirlendi. Üreticiler çiğ süt prim desteğinin 25 kuruş olmasını talep etti ancak yetkililer 15 kuruş olacağı yanıtını verdi. Dişi hayvanların kesilmemesi konusunda da bakanlığın önlem alması istendi.

Bir diğer önemli başlıkta kesim fiyatlarıydı. Maliyetlerinin 32-33 TL bandında olduğunu söyleyen besiciler, kesim fiyatlarının en az 35 TL olmasını istedi. Ayrıca ESK’da hayvanlarını kestiren besici ödemelerin çok geç yapıldığını ve bunun kendilerini mağdur ettiğini söyledi.

Besiciler et ithalatının durdurulmasını istedi. Bakanlık yetkilileri ise et ithalatının önümüzdeki yıl olmayacağını söyledi. Hayvan ithalatına ilişkin de bin başlık bir çiftlik kuracak girişimciye yarı yarıya iç piyasadan hayvan satın alma zorunluluğu getirilsin dendi.

Toplantıda ele alınan bir diğer başlıkta yem meselesiydi. Geçen yılla kıyaslandığında yüzde yüze varan artışlar yaşandığını söyleyen besiciler artık yem alamayacak duruma geldiklerinin altını çizdi.

Katılımcılara yetkililer tarafından yapılan açıklamada ekonomide yaşanan sıkıntılı süreç ve Barış pınarı harekâtı sebebiyle bazı desteklerin ödemelerinin geç yapılacağı ve birçok yeniliğin yılbaşından itibaren hayata geçirileceği söylendi.