Dişi inek kesimi oldukça arttı

Son dönemde kesimi artan süt inekleri ile ilgili üreticinin yaşadığı sıkıntılara değerlendiren Yücesan, "Geçmiş yıllara oranla dişi inek kesimi oldukça artı süt fiyatları üreticiyi kurtarmaya yetmiyor.  Borçlarını ödeyemeyen üretici maliyetini karşılamak adına ineğini kestirmek durumunda kalıyor. Çiftçilerimiz zor durumda bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı 2020 yılında bunlarının acısını çok daha fazla çekecekmişiz gibi duruyor" açıklamasında bulundu.

Üretici maliyet giderleri karşılanmıyor

Kırmızı etin maliyetleri ve sektöre yansımaları yorumlayan Yücesan "Geçen yıla göre hayvansal üretimin girdilerinde %55-%60 oranında bir geçiş oldu. Bu geçişte yakıt, döviz kurundaki dalgalanmalar, ithal ürünlerin artması ve iç piyasadaki ham madde girdilerinin artması %60 civarında bir geçiş oldu. Kırmızı etin toptan ve perakende satışına bakıldığında geçen sene 29-30 lira bandında olana karkas etin fiyatları bu sene gene aynı fiyattan satışı devam ediyor. Üreticinin maliyet girdilerinin karşılanmaması üretimin daralmasına ve üretimi bitmesine yol açıyor. Hayvancılığı sekteye uğratırsak bir daha üretimi toparlayamayız" ifadelerini kullandı.

Son iki yıldır kırmızı etin fiyatı değişmedi

Vatandaşın kırmızı et alım gücü azaldı ekonomide veya piyasada bir daralma olduğu zaman vazgeçilen ilk tüketim maddesinin kırmızı et olduğunu belirten Yücesoy, ‘bugün kırmızı etin maliyeti 40 TL bu vatandaşın bir haftalık sebze meyve ihtiyacını görecek tutarda son iki yıldır kırmızı etin fiyatı değişmedi piyasa göz önünde bulundurulduğunda etin fiyatı oldukça makul bir fiyatta’ olduğunu belirtti.

Üretici emeğinin karşılığını almak istiyor

Yücesan: Çiftçi üretimden kaçarsa hemen yarın onu tekrar bu işe geri getirmek kolay değil. Süt ve et gibi ürünlerle enflasyon mücadelesi yapılmaz. Üretici destek istemiyor ürettiği ürünün değer kazanmasını istiyor