Manav Yem’in Çiftçiye Hizmetleri

Manav Yem Üretim Müdürü Furkan Dilber, “1994 yılında temelleri atılan Manav Yem sertifikalı çeltik ve buğday tohumu üretmektedir. Aynı zamanda Manav Hayvancılık Bünyesinde 200’e yakın büyükbaş hayvan bulunmaktadır. Manav Yem’in üretmekte olduğu ürünlerin ar-ge çalışmalarını kendi çiftçiliğinde yapmaktadır. Manav yem bünyesinde şuan 54 çeşit yem üretiyoruz. Büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvanlara yönelik ürün çeşitlerimiz mevcuttur” dedi.

Yem fiyatları neden yüksek  

İyi kalite bir yemin fiyatı şuan 125 TL’ye çıkmış durumda diyen Manav Yem Üretim Müdürü Furkan Dilber, “bunun en büyük etkenlerinden bir tanesi enflasyon. Yüzde 93 oranında dışa bağımlı olduğumuz bir ham madde olan soya küspesi ciddi bir maliyet ve bunun farklı bir alternatifi şuan için mevcut değil. Pandemi dönemi ile birlikte hammadde bula noktasında ciddi sıkıntı yaşadık. Başka pazarlara yönelmek durumunda kaldık ve ihtiyacımızın bir buçuk katını almak durumunda hammadde aldık. Bunun en büyük sebebi limanların kapatılması bütün kalemlerimizi göz önünde bulundurduğumuzda %60 oranında ithalata bağlı hale geldik. Buda demek oluyor ki her kur artışından etkileneceğiz.

Ülke olarak almamız gereken önlemler, ekilemeyen tarım arazilerinin ekilmesine yönelik çalışmalar yapmak ve genç nüfusun tarıma yönlendirmek için gereken çalışmaların yapılması. Kapa yem üretimimizi yeterli hale getire bilirsek fabrika yemine olan talep azalır” şeklinde konuştu.  

Sütün şuana ki fiyatı en az 3.10 TL olmalı

Manav Yem Üretim Müdürü Furkan Dilber, “Ülkemizde son 10 yılda et ve süt fiyatları geriye giderken yem de dışa bağlı olduğumuz için fiyatlar ileriye doğru gidiyor. Şuan çoğu işletme ineklerini kesime yollamak zorunda kalıyor. Süt miktarı azalırsa mecburiyetten gerek kamu eli ile gerekse özel sektör ile birlikte süt fiyatlarına zam gelecektir. Üreticilerimizin biraz daha sabırlı olması gerekiyor mart dönemi ile birlikte süt aranan bir ürün haline gelecek. Sütün şuana ki fiyatının 3.10, 3.20 TL olmalı” ifadelerini kullandı.

Yem sarışları nasıl yapılıyor

Manav Yem Üretim Müdürü Furkan Dilber, “Dr. Derman dediğimiz ürünümüz üç akademisyenle birlikte geliştirdiğimiz bir üründür. Üreticilerimiz bu ürünü kullanarak daha fazla verim elde edebilirler. Manav Yem olarak amacımız bu ürünü tüm Türkiye’ye yaymak ve tanıtmak” dedi.