“Süt fiyatları 2.99 TL olmalı”

Bandırma - Erdek Süt Üreticileri Birliği Başkanı Özgür Bakan,  “Girdi Maliyetlerinde %30’luk bir artış oldu pandemi döneminde süt fiyatlarının revize edilmesi gerekiyor. Bunu da 2.30’un üzerine % 30 zam koyarak yaparsak tahminin 69 kuruşluk bir zam gelmesi gerekiyor. Süt fiyatlarına özellikle 69 kuruş diyorum, 70 kuruş demiyorum 3 TL süt fiyatını söylersek bu psikolojik bir sınır olabilir. Biz süt fiyatlarının 2.99 kuruş olmasını istiyorum. Bu fiyat üreticinin eline herhangi bir kesilme olmadan net olarak geçmeli. İstediğimiz fiyat çiftçiyi rahatlatacak ve üretime devam etmesini sağlayacak bizim beklentimiz bu yönde” şeklinde konuştu.

“Yem fiyatlarına mutlaka müdahale edilmeli”

Özgür Bakan, “Pandemi döneminde devletten gelen destekler sevindirici olsa da tamamen yetersiz kalmıştır. Pandemi döneminde firmalar kampanyalı ürünler yaptı ucuza yemler satıldı. Gıda konseri enflasyonu baskılamak istiyor ise bunlara müdahale etmesi gerekiyor.  Enflasyona köylüyü ezdirmeden stokçuluk ve ithal ürünlerin gerekirse vergisini düşürecek veya üretime teşvik ederek. Yem fiyatlarında yeni bir düzenleme yapılmalı” dedi.

Bakan, "Gıda konseyi genellikle ithalat yoluyla çözüm getiriyor. Enflasyon baskısından dolayı üreticiye daha uygun şartlarda ürün sunabilmek için ancak bizim etimizde veya sütümüzde herhangi bir sıkıntı yok. Fiyatların gıda konseyi tarafından açıklanması süreci uzatıyor.

Kırmızı et fiyatlarında ise  bir düşür var. 2, 3 TL arası büyükbaş fiyatlarında bir düşür söz konusu. Pandemi döneminde tekrardan yasaklar gelirse üreticimizi sıkıntılı günler bekliyor" ifadelerini kullandı.