Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından hazırlanan proje kapsamında ülkemizde yaşayan Suriyeliler 8 bin metrekarelik serada sebze yetiştirmeyi öğreniyor. Çukurova Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, ulusal ve uluslararası farklı projelere eğitim desteği veren üniversitenin, FAO ve Osmaniye Yağlı Tohum Bitkileri Araştırma Enstitüsü ile ortaklaşa yürüttüğü "Osmaniye Kampındaki Suriyeli Mültecilerin Mahsul Üretimine Destek Amaçlı Acil Yardım" projesine eğitmen ve danışman desteği sağladığı belirtildi.

Ürünler kampta yaşayanlara ücretsiz dağıtlıyor

Açıklamada, Çukurova Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yıldız Daşgan ve Prof. Dr. Nafi Baytorun'un eğitmen ve danışman olarak yer aldığı projede, mültecilere patlıcan, domates, biber ve salatalık yetiştirme konusunda eğitimler verildiği kaydedildi.

Pilot uygulamayla kampta kurulan 8 bin metrekarelik serada yaş sebze ve meyve üretimini öğrenen Suriyelilerin, elde ettikleri ürünleri yine kampta yaşan Suriyeli mültecilere ücretsiz dağıttığı belirtildi.

Eğitimden sonra iş fırsatı

Açıklamada, eğitimlerin tamamlanmasının ardından katılımcı mültecilere, sebze yetiştiriciliği uzmanlıklarını gösteren ve iş fırsatlarını artıran sertifika verileceği bildirildi. Konuyla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Yıldız Daşgan, bugüne kadar 2,2 ton salatalık, 180 kilogram patlıcan ve 540 kilogram biberin hasat edilerek mülteci kampında tüketimin sağlandığını ifade etti.