Türkiye’nin dünyaca ünlü Sultaniye çekirdeksiz üzümüne son yıllarda alternatif olarak üretilmeye başlayan Superior Seedless çekirdeksiz üzümü bu yıl 17 Temmuz günü yağan şiddetli yağmur vurdu. Şiddetli yağmurdan sonra olgunlaşan üzümlerin çatlama yapması üründeki kaliteyi de düşürdü. İhracat yapılamayan üzümde alıcılar da fiyat düşürdü. İlk etapta ortalama 5 TL‘ye satılan üzüm, 1,05 TL’ye kadar düştü. Fiyatların düşmesi sonucu çaresiz kalan üreticilerin bir kısmı üzümünü fiyatına bakmadan satarken, bir kısmı kurutmaya, bir kısmı da çıkma üzüm olarak satmaya yöneldi.

Geçtiğimiz yıl 75 milyon dolarlık sultaniye ihracatından sonra çekirdeksiz yaş üzüm cinsi olan Superior Seedless 6 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı.

"Üreticiler örtü ve sigortaya yönelmeli"

Alaşehir Ziraat Odası Başkanı Necdet Türk, tarımın her zaman risk taşıyan bir sektör olduğuna dikkat çekerek, "Bu açıdan üreticiler yağmurdan, doludan, sıcaktan korunmak için tek çare olan sigorta ve örtü sistemine yönelmelidir. Üreticilerimizi de hala sigorta bilinci eksik. En güvenceli ve devlet desteği olan sigorta sistemi mutlaka gelişmelidir. Ayrıca yeni yeni başlanan örtü sistemini devlet desteği ile daha da artırılabilir" diye konuştu.

"Perişan olduk"

Üzüm üreticisi Hüseyin Gömleksiz ise, "Superior yetiştiren vatandaş perişan oldu. Piyasa yok, piyasa ölü. Üzümleri kurutmaya attık. Fiyatlarda düştü. Alan da yok. Kurutmaya mecbur kalındı. Hava şartlarından mı oldu, yoksa bu alıcıların geç kalmasından mı oldu, bende bilmiyorum. Yağmur yağdı, üzümler bozulmaya başladı. Sermeye mecbur kaldık." diye konuştu. Üretici Ufuk Yenen ise, "Üzümümü 2 lira 25 kuruştan pazarcılara verdim. Geçen sene 2 lira 50 kuruşa satmıştım. Tabii ki çok ucuz. Masrafını karşılamıyor. İlaç girdileri çok yüksek, amele masrafları çok yüksek ama fiyat yine aynı" dedi.

Üzümler 80 kuruşa çıkma olarak satıldı

Üzümlerini satamayan, kurutacak sergisi olmayan üreticiler halk arasında şaraplık üzüm olarak adlandırılan çıkma üzümü Sumalık olarak sattı. Çıkma üzüm alıcısı Halil Garipoğlu, "Yaklaşık on yıldır bu işi yapıyorum, ilk kez Superior üzüm çıkma olarak geldi. Superiorun bu yıl rezilliği bin para. Temmuz ayının 17’sinde yağmur yağması süperioru ayaklara düşürdü. Şu anda 80 kuruş. Alan satan yok. Üreticinin elinde kaldığı için ilk kez bu kadar çok geliyor. Geçmiş yıllarda bu kadar Superior gelmiyordu." dedi.