Amasya’da üç ilçeyi kapsayan dolu afetinde binlerce dönüm tarım arazisi zarar gördü. Gelişmeleri Taner Öztürk’ün sunumuyla Çiftçi TV’de yayınlanan Çiftçi Haber’e değerlendiren Suluova Ziraat Odası Başkanı Adnan Öksüz ilçede 15 köyde 45 bin dönüm tarım arazisinin afetten etkilendiğini söyledi.

Hasar meydana gelen tarlalarda şeker pancarı, buğday, erik, soğan, mısır ve patates ekili olduğunu belirten Öksüz yüzde 80’e varan boyutlarda kayıplar yaşandığına işaret etti.

Meyve bahçelerinde hasat dönemine yakınlaştığına değinen Öksüz, ilk tespitlere göre 70 milyon liralık bir zararın olduğunu tahmin ettiklerini dile getirdi.

“Devletin bu yarayı saracağını düşünüyorum”

Çiftçilerin zor bir dönem geçirdiğine de dikkat çeken Öksüz, “Yaşadığımız bu felaket ekonomik anlamda zaten zor durumda olan çiftçilerimizin bir yıllık emeği ve geleceğe dair beslediği umutları yerle bir etmiştir. Şimdi bizim ve temsilcisi olduğumuz Suluova çiftçisinin beklentisi devletimizin bu yarayı sarması ve zarar uğrayan çiftçilerimizin zararlarını karşılamasıdır. Bu talep devletine sadakatle bağlı olan Türk çiftçisinin hakkıdır diye düşünüyorum. Baba diye bildiğimiz devletimizin hakkaniyetle bu yarayı saracağını düşünüyorum” diye konuştu.