İzmir buluşmaları kapsamında düzenlenen ‘Tarım ve Sağlıklı Gıdaya Erişim’ adlı oturumda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer gelecek yıl havza bazlı yönetim modelini uygulayacaklarını belirterek “Hangi üründen ne kadar üretileceğini önceden görecek ve çiftçimiz bu ürünü kaç liradan satacağını bilecek” dedi.

Ege Haber'in haberine göre, Tarım Bakanlığı’nın yapması gereken bir şeyi İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak yaptıklarını vurgulayan Tunç Soyer, “Kooperatiflerimizin bir sonraki yıl üretecekleriyle ilgili sonuçlara ulaştık. Bu şu demek; biz havza bazında neyin ne kadar üretileceğini ne kadardan satılacağına önceden vakıf olmak istiyoruz. Önceden üreticimizin de neyi üretirse kaçtan satacağını bilmesini sağlayacağız. Tarım planlaması yapmak istiyoruz. Bunu toprağın geçmişteki deneyimlerini kullanarak sürdüreceğiz. Tarım Bakanlığı’nın yapması gereken bir şeyi biz İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak yapmaya başladık. Bir sonraki yıl hangi havzamızda neyin ne kadar üretileceğini biliyor hale geleceğiz. Üreticimiz neyi ne kadar üreteceğini ve kaçtan pazarlanacağını biliyor olacak” ifadelerini kullandı.

Soyer: Türkiye’nin tarım politikalarına İzmir yön verecek!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde 15 yıl boyunca Aziz Kocaoğlu başkanlığında geliştirilen bir tarım politikası olduğuna dikkat çeken Kocaoğlu, “Bu veriler son derece önemli. 15 yılın hafızasıyla yola çıkıyor olmak hepimiz için kolaylaştırıcı. Şu an bu çıtayı biraz daha yukarı çıkarmak adına çalışıyoruz. Türkiye’nin tarım politikalarına İzmir’de uygulayacaklarımız yol gösterecek” dedi

“İthalatı üreterek durdurabilirsiniz”

Türkiye’nin pek çok tarım ürününü ithal etmek zorunda kaldığını hatırlatan Soyer, “İthalatı sürdürerek ithalatı bitiremezsiniz. Üretimi sürdürerek ithalatı durdurabilirsiniz. Pazarlama imkanlarını geliştirerek, uluslararası alanda var olmayı hedefleyerek bunu yapabilirsiniz. Bunları yapmak mümkün” şeklinde konuştu!