Açlık krizi ile karşı karşıya

Departmanı yetkilileri, Somali'den 45 kilometrelik mesafeden gelen çöl çekirgesi sürülerinin, Kenya'nın Kutulo bölgesindeki tarım arazilerini istila ettiğini ifade etti. Bölgede Tarım ile uğraşan Hassan Ahmed, çekirge sürüsünün bölgedeki tarım ürünlerine zarar verdiğini ifade ederek, "Yağmur sezonu iyi geçtiği için hayvanlarımıza yetecek otlaklarımız var ama çekirgeler buldukları her yeşilliği yiyor” şeklinde konuştu.

Bütün tarım alanlarını istila ettiler

Bütün tarım alanlarını çekirgelerin istila ettiğini belirten ve bu sebeple hayvanları için otlak sıkıntısı yaşadıklarını anlatan Ahmed,"Bu nedenle hayvanlardan yeterince süt alamıyoruz. Otlakların olmaması bizim de geçim kaynağımızın olmayacağı anlamına geliyor." diye konuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Somali ve Etiyopya'da yaklaşık 70 bin hektar arazinin çöl çekirgelerinin istilasından etkilendiğini açıklamıştı. Her gün 150 kilometre katledebilen çekirge sürüleri, sadece bir kaç saat içinde bile binlerce kişinin gıda ihtiyacını karşılayacak tarım ürününe zarar verebiliyor.