Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu Çiftçi TV’deki programı İzle Feyz Al’ın özel yayınında çiftçileri temsil etmeye talip olduklarını söyledi.

Mevcut birlik ve odaların çiftçiyi temsil etme yeteneğine sahip olmadığının altını çizen Başkan Sencer Solakoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de dahil olmak üzere hükümetin tamamen yerel seçimlere odaklandığını belirterek, “Süt fiyatı konuşmak gibi bir ihtimal yok. Çiftçi nezdinde hiçbir işe yaramayan sözüm ona sivil toplum örgütlerinin liderleri siyasi kazanımlar peşinde koşuyor. Asıl işlerini yapmayarak kendi kişisel çıkarları için çiftçinin uçurumdan yuvarlanmasına adeta göz yumuyor” diye konuştu.

“Temsil edilmeyen çiftçilerin temsilcisi olacağız”

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) hakkında bilgi veren Solakoğlu “Süt, et ve damızlık hayvan üreten minimum 50 sağmal ineğe sahip çiftliklerin üye olduğu bir dayanışma derneğiydik. Hafta sonu yapılacak genel kurulda küçük çaplı et ve süt üreten çiftçileri bedelsiz üye olmaya davet edeceğiz. Biz ister iki tane isterse bin 200 baş hayvanı olsun Türkiye genelinde et ve süt üreten tüm üreticileri temsil etmeye talibiz. Üreticiler bahsi geçen ve işlevini yerine getirmeyen süt birliklerine destek alabilmek için zoraki üye oluyor. Yakın bir zamanda İstanbul’daki merkezi Ankara’ya taşıyıp, Türkiye genelindeki süt, et ve damızlık hayvan üreten çiftçilerin sesi olmaya karar verdik” dedi.

“Çiftçinin çıkarını gözetiyoruz”

Çiftçilerin mevcut oda ve birliklerle temsil edilmediğinin altını çizen Solakoğlu “Birlik ve oda başkanlarının şu anda Ankara’da süt fiyatı ile ilgili hem bakanlık hem de cumhurbaşkanlığı nezdinde girişimlerde bulunması lazımdı ama böyle bir durum yok. Biz dernek olarak çiftçileri temsil etmeye talibiz. Bugüne kadar seyahat harcamalarını derneğe yüklemedik bundan sonra da yüklemeyiz. Siyaset yapmadık, bundan sonra da siyaset yapmayacağız. Eleştirilerimizin çiftçinin çıkarını gözetmekten öte anlamı yoktur. Ben çocuğumun okul parasını sattığım sütle ödüyorum. Bizi temsil edeceklerin de böyle olması lazım” diye konuştu.

“Süt üretiminde vahamet devam ediyor”

Ocak ayında süt üretiminin düşmesine rağmen süt fiyatlarının düştüğünü dile getiren Sencer Solakoğlu “Bir yıllık periyotta süt üretiminde yüzde 25’e yakın, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 oranında bir düşüş var. Üretimin düşmesinin nedeni ineklerin kesime gönderilmesi. Ağustos ayında üreticiler olarak zarar ettiğimizi, süreç böyle devam ederse ineklerin kesime gönderilmesinin önüne geçilemeyeceğini Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye ilettik” diye konuştu.

“Süt çiftlikleri kapanıyor”

Uyarılarına rağmen bakanlık tarafından yanlış adımların atıldığının altını çizen Sencer Solakoğlu, “Desteklemeler çok geç açıklandı. Eylül-ekim-kasım destekleme ödemeleri Ocak ayında yapıldı. Benim gibi bazı üreticiler o dönemde ineklerini kesmeye başlamıştı. Tespitlerime göre Trakya bölgesinde her biri 100 baş ve üstü olan yaklaşık 25 süt çiftliği işletmesi kapandı” bilgisini verdi.