Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlayan soğan stokçu avı gündemin ilk maddesine yerleşti. Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Amasya Suluova Soğan Üreticileri Derneği Başkanı Haydar Karaca, tespitin çok iyi yapılması gerektiğinin altını çizerek “Ürününü depoda muhafaza eden üretici stokçu değildir. Asıl stokçular marketler ve hal esnafıdır” diye konuştu.

“Çiftçinin değil, stokçuların depoları gezilmeli”

Soğanın depoya konulmadan muhafaza edilmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Haydar Karaca “Bunun anlatılması gerek, şu anda Suluova’da köyleri geziyorlar. Üreticiler tedirgin. Köylerde stokçu avına çıkıldı. Köylerdeki soğana göz dikmiş durumdalar. Bu yaptıkları o kadar yanlış bir şey ki. Bugüne kadar kışın yediğimiz soğanın nerede durduğunu düşünüyor bu insanlar? Tarlada durduğunu mu düşünüyorlardı? Geçen yıllarda soğanı döktük, neredeydi bu devlet, bu politikacılar? Bu sene para yapıyor diye bu kadar yaygara yapılıyor. Yıllardır zarar ediyoruz. Biz soğanı dökerken, toprağın altına gömerken zararımızı karşılayan oldu mu? Her sene olduğu gibi soğanımızı depomuzda muhafaza ediyoruz. İhtiyaç oldukça piyasaya veriyoruz.” şeklinde konuştu.

 “Çiftçi soğan satamıyor”

Çiftçinin alıcı olmadığı için soğan satamadığını dile getiren Haydar Karaca “Şu anda üretici olarak soğanın tonunu 2 bin – 2 bin 200 TL’ye satıyoruz. Marketlerde 5 liraya satılıyorsa bu bizim suçumuz değil. Marketler ve hal esnafı yeterli soğanı aldığı ve depolarına koyduğu için şu an çiftçimiz soğan satamıyor” dedi.

Soğandaki küf hastalığına da değinen Haydar Karaca “Küf hastalığı nedeniyle her sene yüzde 5 oranında kayıp vermekteyiz. Bu sene bu oran yüzde 30 – 40 oranına çıktı. Buna rağmen soğanımız bize yeter ve fiyat artışı olmaz” diyerek sözlerini tamamladı.