Soğan üreticileri Growtech Eurasia Fuar’ında Çiftçi TV’nin canlı yayınına konuk oldu. Son günlerde soğan üreticilerinin stokçuluk ile suçlandığının altını çizen soğan üreticileri “Biz üreticiyiz, stok değil depolama yapıyoruz” dedi.

Üreticiler adına konuşan Suluova Ziraat Odası Başkanı Adnan Öksüz ilçelerinin soğan üretiminde Ankara Polatlı’dan sonra Türkiye’de ikinci sırada yer aldığını belirterek “Amasya Suluova’da Geçmiş dönemlerde 16 bin dönüm soğan ekilirken bu sene 8 bin dönüm soğan ekildi. Gübre, ilaçlama ve tohum aşırı pahalı olunca çiftçilerimiz ekim alanlarını daralttı” diye konuştu.

Soğanın depolanması zorunlu!

Sonbahar’da üretilen soğanın Türkiye’nin soğan ihtiyacını Nisan ayına kadar karşılaması için depoya konmasının zorunlu olduğunu hatırlatan Adnan Öksüz, “Aslında soğan üreticisi bedavaya depoculuk yapıyor. Basın bu konuda yanlış bilgilendirme yapıyor. Bizim yaptığımız stokçuluk değil, depoculuktur” şeklinde konuştu.

Soğanın tamamının piyasaya sürülmesi riskli

Türkiye’nin günde 2 bin 800 ton soğan ihtiyacı olduğunun altını çizen Öksüz, “Üreticiler olarak ülkemizin ihtiyacı olan soğanı peyderpey gidermek için ürünümüzü depoya koymak zorundayız. Depolardaki tüm soğanları pazarlara yığdığımızı düşünün, soğanın da fiyatının 50 kuruşa düştüğünü varsayalım. Ne olacak? Pazarda israf olacak. 3 ay sonra ne yiyeceğiz? Böyle yaparsak yiyecek soğan bulamayız” diye konuştu.

Yukarıdaki video kaydından konuşmanın tamamını izleyebilirsiniz.