Hatay’da soğan hasadı başladı ama çiftçiler para kazanamamaktan ve üretim maliyetlerinin yüksekliğinden şikayetçi.

Çiftçi Recep Balcı, soğanı tarlada 1 buçuk liraya satabildiklerini, çiftçinin değil aracıların para kazandığını ifade ederek, "1996 yılından bu yana aralıksız olarak pamuk, buğday, soğan gibi ürünleri ekiyoruz. Hale, pazara gidiyoruz. Soğana 5 lira, 7 lira, 8 lira fiyat çekiliyor. Biz soğanı tarlada 1 lira bilemedin 1,5 liraya ancak satıyoruz” diye dert yandı.

“Soğanın tohumu 9,5 lira”

Çiftçi para kazanıyor diye bir algının yanlış olduğunu dile getiren Balcı “Çiftçi hiçbir şekilde para kazanamıyor, hep aradaki aracılar parayı kazanıyor. Soğanın tohumunu 9,5 liraya Bursa’dan getiriyoruz. 1 tonuna 10 bin liraya yakın para veriyoruz. 20 dönümü yetiştirene kadar bize maliyeti 30-40 bin lira oluyor. Bunu 1,5 liraya sattığımızda ancak kafa kafaya çıkabiliyoruz ya da çıkamıyoruz. Bu ürünlerde kazananlar sadece aracılar, çiftçi kazanamıyor, çiftçi sıkıntılı. Son birkaç yıldır bayağı sıkıntı çekiyoruz. İlaç konusunda olsun, mazot, gübre ve tohumların maliyetleri çok yükseldi” dedi.

“Ofisler de sıkıntılı”

Çiftçi Recep Balcı, aracıların çekilmesini ve ürünlerini satabilecekleri bir pazar istediklerini ifade ederek, “Biz çiftçiler olarak bu aracıların aradan kaldırılması, çekilmesini istiyoruz. Bize bir satış pazarının gösterilmesi, ürünümüzü çıkardığımız zaman götürüp oraya verebilmemiz lazım. Mesela ofisler diyorlar, ofislere verdiğimiz zaman ofislerde de sıkıntı yaşıyoruz, belirli aralıklarla paramız peyderpey ödeniyor. Ofislere verdiğimizde dışarıya yapacağımız ödemelerde sıkıntı yaşıyoruz” dedi.